Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o programach dla transportu (TMS)?

21 listopada 2022 tms


Prowadzisz firmę transportową? A może masz własną flotę pojazdów? Gdy nie masz jeszcze oprogramowania TMS, poznaj je bliżej.

Dzisiaj firmy z wielu branż mogą korzystać z dedykowanego dla siebie oprogramowania komputerowego. Wśród wielu dostępnych wariantów dostępne są również programy dedykowane dla firm transportowych. Zobacz, czym dokładnie jest program dla transportu, czyli TMS, jakie ma on funkcje i w czym może pomóc firmie dysponującej własnym zapleczem pojazdów.

Czym jest oprogramowanie TMS?

Program dla transportu jest typem programu komputerowego, który jest dedykowany dla firm transportowych. Tego typu oprogramowanie określane jest również jako TMS od Transport Management System.

Oprogramowanie tego typu jest zaliczane do kategorii programów dedykowanych. Oznacza to, że są one przeznaczone dla firm działających w określonych branżach, dlatego też wymagają one wtedy zastosowania konkretnego typu programów wyposażonych w dopasowane do ich potrzeb funkcje.

Współczesny program dla transportu może nie tylko działać na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych jak smartfony oraz tablety. Sercem oprogramowania jest wtedy wspólna baza danych znajdująca się na zewnętrznym serwerze, która pozwala na dostęp w dowolnym czasie i miejscu do swoich zasobów. W taki sposób działa między innymi oprogramowanie sotipm.pl.

Program dla transportu – jakie firmy mogą z niego skorzystać?

Najczęściej program dla transportu jest kojarzony z firmami działającymi w branży transportowej. Warto natomiast wskazać, że oprogramowanie to również może być używane w innych branżach przez firmy, które posiadają własne pojazdy.

Oprogramowanie TMS może między innymi wspierać poniższych pracowników:

 • kierowcy samochodów dostawczych, ciężarowych
 • kurierzy
 • serwisanci
 • przedstawiciele handlowi
 • przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni
 • pracownicy branży komunalnej
 • ankieterzy

Wobec tego program dla transportu może służyć wielu pracownikom, gdy korzystają oni z floty samochodów firmowych. Dzięki nim mogą również łatwo zarządzać nimi kierownicy, którzy uzyskują łatwy i szybki dostęp do informacji o pojazdach, pracownikach i mogą prowadzić planowanie ich pracy.

Funkcje programów dla transportu

Programy TMS mogą zaoferować swoim klientom zróżnicowane funkcji. Najczęściej zaliczane są do nich poniższe:

 • Harmonogramowanie – funkcja ta pozwala na przygotowywanie harmonogramów pracy, między innymi związanych z koniecznymi do wykonania danego dnia czynnościami.
 • Optymalizacja tras – funkcja umożliwia przygotowanie odpowiedniej trasy zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem. Trasa ta może być wtedy najkorzystniejsza pod kątem kosztów, najszybsza.
 • Zarządzanie pracownikami – program obejmuje bazę danych dotyczącą pracowników, co pozwala na łatwe przydzielanie im zadań.
 • Zarządzanie pojazdami – dzięki tej funkcji można uzyskać przekrojowe informacje o pojazdach oraz łatwo nimi zarządzać.
 • Monitorowanie realizacji zleceń – funkcja ta dostępna jest w wybranych programach, na przykład sotipm.pl, która polega na kontrolowaniu położenia pojazdu przez GPS oraz monitorowaniu postępu w realizacji zadań zgodnie z harmonogramem.
 • Obsługa operacji – dzięki programom można prowadzić obsługę wielu operacji odbywających się w zakładzie, w terenie oraz w biurze, między innymi w ramach awizacji, rozładunki, załadunku, magazynowania, tworzenia dokumentacji transportowej, rozliczenia z klientami.

Tego typu programy można również wyposażyć w dodatkowe modułu oraz korzystać z różnorodnych integracji z zewnętrznymi systemami dla łatwiejszego przekazywania danych. Przykładowo mogą być one zintegrowane z czujnikami RFID przekazującymi informacje, z BDO – bazą danych odpadowych, pozwalają na obsługę kart paliwowych.

Więcej informacji o funkcjach, jakie może zaoferować program dla transportu, można znaleźć bezpośrednio na witrynach dostawców tego typu oprogramowania.

Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z programów dla transportu, gdy dysponuje się własną flotą pojazdów. Dzięki nim można zarządzać nią jeszcze efektywniej i realizować zlecenia szybciej, sprawniej i oszczędniej.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tablet dla dzieci
Przydatność namiotów reklamowych
dokumenty

Jesteś zainteresowany reklamą?