Pakiet Office 365 dla szkół, jak to działa?

Kompletny pakiet Microsoft Office w konfiguracji Education to odpowiedź na potrzeby szkół i wielu innych podmiotów edukacyjnych. W ramach licencji użytkownik uzyskuje dostęp do flagowych produktów Microsoftu w wersji online, takich jak Word, PowerPoint, Excel a nawet OneNote i Teams. Pakiet ten został zoptymalizowany w ten sposób, by ułatwić pracę zdalną i kooperację nad różnego rodzaju projektami.

Co potrafi Education, czyli Office 365 w praktyce

1. Funkcjonalny pakiet MS Office to kompleksowe, subskrypcyjne narzędzie, które przeznaczone jest dla studentów, uczniów, a nawet nauczycieli. Dzięki aplikacji użytkownik zyskuje dostęp do pełnego zestawu aplikacji Office i to niezależnie od wykorzystywanej platformy sprzętowej. Mało tego – każdy z użytkowników tego oprogramowania może zainstalować go na aż 5 różnych stanowiskach,

2. Użytkownicy darmowej wersji Office 365 mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do wszystkich znanych narzędzi, takich jak PowerPoint, Word, Excel, OneNote i Microsoft Teams. To ostatnie narzędzie służy m.in. do prowadzenia zajęć online, dzięki czemu można za jego pomocą uczyć się w sposób zdalny i całkowicie bezpieczny. Co ważne, za pomocą pakietu można też zadawać prace domowe, przesyłać oceny zwrotne, a także monitorować postępy w nauce u poszczególnych uczniów.

3. Dostęp do chmury to kolejny atut narzędzia Office 365 dla szkół. Dzięki niej można współtworzyć z uczniami nowoczesną, wirtualną klasę, a także uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem wielu innych platform sprzętowych, w tym tabletu i smartfonu. W ramach chmury każdy z uczniów otrzymuje dostęp do aż 5 TB wolnej przestrzeni dyskowej, w której mogą oni współdzielić pliki, pracować nad wspólnymi projektami, a także udostępniać je poszczególnym pracownikom szkoły.

4. Kolejną, bardzo ważną zaletą pakietu jest możliwość skorzystania z darmowej i w pełni profesjonalnej skrzynki mailowej, której pojemność wynosi aż 50 GB. Co więcej, skrzynka ta będzie założona w domenie szkoły, dzięki czemu jej nazwę będzie można łatwo zapamiętać. Na stworzoną w ten sposób skrzynkę można wrzucić multimedia, gotowe pliki z zajęć, treść zadań domowych, a nawet pliki ze sprawdzianami. Jednym słowem – użytkownik pakietu ma wręcz nieograniczone możliwości współdzielenia danych.

Pakiety i ich możliwości

Mówiąc o Office 365 dla szkół jako o pakiecie, ma się na myśli przede wszystkim zestaw różnych pakietów, które są jeszcze bardziej zoptymalizowane pod kątem użytkownika finalnego. Oto ich najważniejsze cechy:

1. Microsoft 365 A1 – to jeden z najpopularniejszych pakietów. Jest to całkowicie bezpłatny zestaw aplikacji, w ramach którego użytkownik może skorzystać z dostępu do usług online, aplikacji stacjonarnych (Teams i Skype), a także do wspomnianej już wcześniej chmury. W ramach tego pakietu otrzymuje się narzędzie dla 1 użytkownika, sporo przestrzeni dyskowej (50 GB/1 TB), a także kompleksowe aktualizacje.

2. Microsoft 365 A3 for faculty/students – to znacznie bardziej rozbudowany (w porównaniu do A1) zestaw narzędzi, który jest dostępny w cenie 279 złotych netto. Dla studentów cena ta jest niższa aż o 100 złotych. W ramach pakietu użytkownik uzyskuje dostęp do usług online, a także do standardowych aplikacji dla pojedynczego użytkownika, to jest Worda, Excella, Outlooka, a także narzędzi Access, Teams, Publisher, OneNote, Skype i oczywiście PowerPoint. Może on też skorzystać z dużej przestrzeni dyskowej (100 GB/1 TB), a także aktualizacji i pomocy technicznej.

3. Microsoft 365 A5 for faculty/students – w porównaniu z wersją A3 pakiet ten zawiera niezbędny zestaw narzędzi analitycznych i statystycznych, w tym Power BI Pro, Intune i Azure Information Protection. Co więcej, może on również skorzystać z pełnego wsparcia technicznego, sporej przestrzeni dyskowej, a także do panelu, za pomocą którego można w łatwy sposób zarządzać wszystkimi najważniejszymi aplikacjami.

Wymagania systemowe i finansowe

Szkoła może korzystać z darmowego pakietu A1 pod warunkiem, że spełnia określone przez Microsoft wymagania. Pozostałe jednostki mogą wybierać spośród pozostałych i atrakcyjnych cenowo pakietów, które zapewnią im maksimum funkcjonalności. Korzystać z aplikacji na platformie z systemem Windows można już z poziomu komputera wyposażonego w procesor 1.6 GHz lub 2 GHz (dla aplikacji Skype). Zaleca się też, aby komputer ten posiadał dysk twardy o wolnej przestrzeni minimum 4 GB i pamięć operacyjną wynoszącą aż 2 GB. Jeśli chodzi o kwestie graficzne, to optymalnym rozwiązaniem będzie ekran o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli, a także zainstalowany program DirectX w wersji 9 ub nowszej. Chcąc skorzystać z usługi wystarczy znać adres e-mail wybranej placówki edukacyjnej. Konieczne jest posiadanie stabilnego połączenia internetowego.

Kompleksowy pakiet Microsoft Office to bogaty zestaw narzędzi, którego forma i charakter jest dopasowana do wymogów edukacyjnych wybranej placówki. Dzięki temu udało się stworzyć narzędzie, które odpowie na potrzeby zarówno szkół podstawowych, jak i liceów bądź szkół wyższych.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.