Youtuber – zawód przyszłości

Żyjemy w czasach, które otwierają przed nami ogrom możliwości, także tych zarobkowych. Ukończona szkoła, studia i staże nie determinują już tak bardzo naszej przyszłej kariery, ponieważ wiele z ciekawych i czasami dobrze płatnych profesji, tego nie wymaga. Jednym z takich „zawodów” jest Youtuber, czyli ktoś kto publikuje różne nagrania na swoim kanale w popularnym serwisie YouTube.

Youtuber – miejsce pracy

Codziennie w sieci ląduje tysiące jeśli nie miliony nagrań, wiele z nich trafia na Youtube, czyli bez wątpienia najpopularniejszy tego typu serwis ma świecie. Publikowana tam treść może trafić do szerokiego grona odbiorców, jednakże konkurencja jest naprawdę spora. Swoje vlogi lub filmiki wrzucają tam także znane osoby lub profesjonaliści prowadzący inną działalność, dzięki czemu ich kanały z miejsca zdobywają sporo subskrypcji i lojalnych widzów. Jak więc wybić się wśród nich, kiedy na Youtubie jest tak wiele treści, że nie starczyłoby życia, żeby wszystko oglądnąć?

Pomysł na siebie

Przede wszystkim należy się zastanowić, czym chcemy się zająć, co jest naszą pasją i mocną stroną. Dzięki temu będziemy bardziej naturalni przed kamerą i nie braknie nam szybko pomysłów na kolejne nagrania. W zasadzie każdy temat znajdzie swoich odbiorców, niezależnie od tego czy chcemy mówić o książkach, filmach albo grach. Popularnością cieszą się także kanały naukowe i humorystyczne, a także poradnikowe (uroda, gotowanie, samorozwój). Jeżeli już znajdziemy swoją niszę, warto zastanowić się nad sposobem zaprezentowania tego co chcemy przekazać. Dobry pomysł to jedno, często jest w stanie sam w sobie się obronić, jednak na dłuższą metę źle przygotowany albo zmontowany materiał odstraszy widzów.

Monetyzacja kanału

Czy na byciu Youtuberem można zarobić? Na samym byciu nie. Na początku ciężko jest się przebić – mozolne zdobywanie subskrypcji i stałych widzów, to ciężkie zadanie. Widzowie są wybredni, trzeba im zaproponować coś świeżego w formie lub przekazie. A warto. Youtuber zarabia między innymi na reklamach, więc im więcej ma wyświetleń, tym większy dzięki temu przychód. Poza tym najlepsi Youtuberzy stają się marką samą w sobie – wydają książki, spotykają się z fanami, pojawiają się w reklamach. Poza tym w zależności od tematyki danego kanału dostają darmowe itemy lub zaproszenia, aby później zareklamować je w swoich filmach albo na kanale.

Podsumowanie

YouTube pozwala na osiągnięcie sporego sukcesu i przebicie się do świadomości większej ilości osób. Jest to doskonały sposób na zarobek, ale nie przychodzi on łatwo. Trzeba zadbać o odpowiedni przekaz i formę, a także na bieżąco wrzucać nowe nagrania. W internecie jest spora konkurencja, więc należy trzymać rękę na pulsie. Przespanie właściwego momentu, odejście od tematyki kanału albo zbyt nachalne reklamy mogą zniechęcić widzów, którzy za pomocą kilku kliknięć w klawiaturę znajdą nowy kanał, lepiej dopasowany do ich preferencji. Warto kierować się opinią oglądających, ale pamiętać przy tym także, że robimy to dla siebie – tylko praca, która nas satysfakcjonuje, przyniesie właściwe zyski i zadowolenie.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *