Zakup laptopa – to nie takie proste!

Choć wydawać by się mogło, że zakup komputera, a już tym bardziej laptopa jest sprawą błahą, to jak pokazują doświadczenia, wielu użytkowników nie zawsze udaje nam się trafiać w swoje potrzeby i bardzo często lądujemy z urządzeniami, którego użytkowanie nas nie satysfakcjonuje. Co więc wziąć pod uwagę, by dopasować urządzenie do swoich potrzeb?

Kupno laptopa – czym się nie kierować?

Pierwszy czynnik, który nie może być najważniejszym elementem podczas poszukiwań sprzętu (zwłaszcza nowego) to cena. Jeśli będziemy zwracali uwagę wyłącznie na to, ile kosztuje wybrany laptop, to bez wątpienia znajdziemy sporo propozycji w nawet najbardziej ograniczonym budżecie. Problemem będzie jakość tych urządzeń – przestarzałe procesory, mało pamięci RAM, kiepskie baterie i ciemne ekrany o niskiej rozdzielczości. W końcu by uzyskać niską cenę, trzeba zdobyć się na oszczędności, a żeby oferować bardzo tani sprzęt, producenci musieli pójść na bardzo duże ustępstwa. Jeśli więc nie masz wystarczająco środków na zakup nowego urządzenia z trochę wyższej półki, to rozsądniejsze będzie rozejrzenie się za używanymi laptopami z droższych linii, ale lepszymi parametrami.

Innym czynnikiem, na który nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi, jest wygląd zewnętrzny urządzenia. Oczywiście nikt nie chce używać brzydkich urządzeń, ale w gruncie rzeczy to wnętrze urządzenia jest znacznie ważniejsze, niż jego obudowa, więc to właśnie ono powinno być priorytetem. Chyba że mówimy o urządzeniach z biznesowych linii o obudowach wykonanych z aluminium, magnezu czy włókna węglowego – wówczas warto byłoby skusić się na taką propozycję ze względów praktycznych, po prostu zniosą one znacznie więcej.

Co zatem warto brać pod uwagę?

Parametry urządzenia, choć niewidoczne z zewnątrz, w największym stopniu przekładają się na stopnień zadowolenia z jego eksploatacji. Szybki procesor wykonany w nowej technologii, co najmniej 8, a jeszcze lepiej 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o wysokiej wydajności – od tych elementów można by zacząć poszukiwania. Nie mniej ważna będzie pojemność wbudowanej baterii (tę coraz trudniej się wymienia w nowych urządzeniach), rozdzielczość i jasność ekranu (ma szczególne znaczenie, jeśli planujemy pracować poza domem), a także wygodna klawiatura i solidna obudowa. Znalezienie takiego urządzenia w rozsądnej cenie pozwoli na dokonanie dobrego zakupu. Przy czym nie zawsze musi to być nowy laptop – kilku letni sprzęt z najwyższych linii biznesowych (Latitude, Elitebook, ThinkPad czy MacBook) zazwyczaj okaże się lepszym wyborem niż najtańsze nowe urządzenie. Linie biznesowe cechują się znacznie dłuższą żywotnością, a także lepszymi podzespołami, a często są bardzo atrakcyjnie wycenione (np. laptopy, które nowe kosztowały 8000 – 10000 złotych po kilku latach można dostać nawet za około1000 złotych. Ogłoszenia laptopy nowe i używane znajdziesz w darmowym serwisie Pokato.pl, gdzie z łatwością ustawisz filtry pozwalające na wyszukiwanie według Twoich kryteriów – m.in. z podziałem na przekątną ekranu, system operacyjny, stan, cenę czy producenta.

Szukaj opinii w sieci

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, koniecznie sprawdź, jakie na jego temat opinie można znaleźć w internecie. Bardzo często dobrze zapowiadające się urządzenie ma dość kiepskie recenzje z powodu jakiejś wady, której być może nie widać na pierwszy rzut oka. Często szczere opinie użytkowników lub dogłębna recenzja pozwoli uniknąć zmarnowania pieniędzy na produkt, który nie spełniałby Twoich oczekiwań.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.