Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rozliczenie PIT Online – jak je przeprowadzić i nie stracić?

19 października 2022 Rozliczenie PIT Online

Rozlicz podatek online — do tego zachęcają konsekwentnie rządzący. Aby przyspieszyć całą procedurę rozliczenia, szczególnie dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-dzieło, zlecenie, emerytów i rencistów uruchomiony został specjalny portal, na którym znajduje się już gotowy do zaakceptowania formularz PIT-37. To bardzo wygodne rozwiązanie tyle tylko, że nie uwzględniające żadnych przysługujących ci ulg. 

Rozliczenie podatku online — dlaczego warto?

Rozliczenie PIT2022 z pewnością dla wielu z nas nie będzie należeć do najłatwiejszych, przede wszystkim z powodu różnego rodzaju zmian podatkowych, które wydarzyły się w trakcie tego roku. Możliwość wyboru najbardziej opłacalnego systemu rozliczeń, zapowiadana przez rządzących, dla wielu osób brzmi nadal bardzo mgliście i niejednoznacznie. Na tym tle jednak rozliczenie PIT Online dalej wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim cała procedura trwa krócej, oprogramowanie samo pobiera już większość informacji, a ty musisz je jedynie sprawdzić. Po uzupełnieniach dotyczących ulg i odliczeń od dochodu kolejne obliczenia system także wykona za nas. To wszystko sprawia, że:

  • spełnienie obowiązku rozliczenia z US jest prostsze, 
  • zminimalizowane właściwie do zera jest ryzyko błędów w obliczeniach, 
  • mniej czasu zajmuje uzupełnienie formularza, 
  • wysyłki można dokonać z każdego miejsca, nie ma potrzeby udawania się do US. 
Intuicyjna aplikacja PITax.pl bezbłędnie przeprowadzi Cię przez rozliczenie

PIT Online 2022 – jak go przygotować?

Niezależnie od tego, czy rozliczenie PIT 2023 będzie prostsze od rozliczenia za 2022 rok, warto szukać rozwiązań najkorzystniejszych dla podatnika. Rozliczenie PIT Online nie zawsze jest tak banalne, jakby mogło się z pozoru wydawać. Przede wszystkim nie każdemu podatnikowi opłaca się zaakceptować formularz przygotowany na podstawie danych od jego pracodawcy, a na tym przecież bazuje Ministerstwo Finansów w serwisie Twój PIT. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, że pracodawcy cokolwiek źle robią. Tyle tylko, że PITy od nich obejmują jedynie zeznanie dotyczące samej pensji, zaliczki i składek z niej odprowadzonych. Nie ma tutaj żadnych ulg, rozliczeń itd. W końcu skąd pracodawca miałby o nich wiedzieć, skoro to prywatna sprawa każdego podatnika. Dlatego tak ważne jest, aby nie podchodzić do rozliczenia z US na zasadzie automatycznego kliknięcia przygotowanego formularza. Chyba że rzeczywiście nie korzystasz z żadnych ulg ani odliczeń. Wtedy rzeczywiście możesz liczyć na to, że twój PIT wyglądać powinien dokładnie tak, jak ten zaprezentowany na stronie podatki.gov.pl. 

Program PITax.pl został stworzony do bezbłędnego rozliczenia PIT

Rozliczenie PIT-37 Online może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Ustawodawca dopuszcza dość sporą listę różnego rodzaju ulg, odliczeń od dochodu w konkretnych przypadkach. Dlatego warto propozycję z systemu MF potraktować jedynie jako wyjściową, ułatwiającą przygotowanie finalnego rozliczenia, ale niekoniecznie z nią tożsamą. Jeśli chce się dokonać takich odliczeń, nie trzeba jednak od razu biec do księgowej i ponosić dodatkowych kosztów za przygotowanie takiego dokumentów. Aktualne oprogramowania do rozliczenia PIT 2023 czy 2022 są naprawdę świetnie działającymi systemami, z którymi praca jest też bardzo intuicyjna i prosta. Nie trzeba mieć za sobą kursu księgowości, aby sobie z takim rozliczeniem samodzielnie, w domowym zaciszu poradzić. Bez dodatkowych kosztów, szybko, sprawnie, a przede wszystkim poprawnie i z szansą na nieco niższe zobowiązania podatkowe. Wysyłka tego typu formularza z programu do rozliczania PIT także nie stanowi żadnego problemu. Można to zrobić automatycznie po zakończeniu przygotowywania formularza. 

Artykuł sponsorowany

outsorcing obsługi celnej

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport morski - kompleksowy przewodnik
outsorcing obsługi celnej
hosting

Jesteś zainteresowany reklamą?