Oświetlenie w firmie – pracownicy potrzebują światła

W czasach, gdy brakuje rąk do pracy, firmy często starają się rekompensować i przyciągać pracowników innymi bonusami – lokalizacja siedziby, wykończenie biura, karnety sportowe, owoce i wiele innych. Mało jednak osób przykłada uwagę do tego jak ważne jest oświetlenie w miejscu, którym pracujemy. Oczywiście ważne jest tutaj to jaki zawód wykonuje dana osoba, ale wszędzie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z pisaniem, czytaniem, katalogowaniem – księgowi, pracownicy biurowi, urzędy – potrzebne jest dobre oświetlenie. Jak je zapewnić i ile światła potrzebne jest do wykonywania konkretnych czynności? Jak mierzyć strumień świetlny i jak dobierać lampy? Tego dowiesz się z tej publikacji.

Jak dobrać oświetlenie do czytania i pisania?

Wszystko zaczyna się od samej gęstości promieni świetlnych, czyli natężenia światła. Czym jest większe tym wyraźniej widzimy przedmioty, na które padają promienie światła. Dodatkowo, każda czynność będzie wymagała ich odpowiednio więcej lub mniej. Gęstość światła mierzona jest w luxach. Jeden lux równy jest sile światła o wartości 1 lumena, padającej na 1 m². W świetle 20 luxów będziesz w stanie rozróżniać i poznawać twarze, a 50 luxów to minimalna wartość do normalnego funkcjonowania.

Ile luxów potrzebne jest do konkretnych czynności?

  • Pisanie i czytanie to czynności, które wymagają zwiększonej liczby promieni świetlnych. Wszystko po to by praca szła szybciej, a nie cierpiał wzrok pracowników. W tym przypadku do optymalnych warunków świetlnych wymagane jest 300-500 luxów. Lepiej jednak postawić na wartości większe, czyli wybrać lampy i oświetlenie, które zapewni ich 500. Zbyt mała liczba lumenów powodować będzie bóle głowy, łzawienie oczu, zmniejszenie wydajności pracy, przemęczenie.
  • Przy korzystaniu z urządzeń typu laptop, komputer, kserokopiarki, warto zadbać o oświetlenie, które zapewni przynajmniej 400 lumenów.
  • Schody, ciągi komunikacyjne, klatki – tutaj liczba lumenów nie powinna być mniejsza niż 150.
  • Takie miejsca pracy jak magazyny, pakowanie, hale – w tym przypadku liczba lumenów nie powinna być mniejsza niż 200-300.
  • W miejscach pracy, gdzie wykonywane są czynności precyzyjne jak szlifowanie, lutowanie, spawanie, malowanie – ilość lumenów nie powinna być mniejsza niż 500, ale optymalnie będzie to wartość nawet 750 lumenów.

Warto pamiętać, że dokładne liczby i wartości prezentują normy budowlane.

Jak dobrać oświetlenie i żarówki do pracy?

Jest wielu producentów oświetlenia, zarówno lamp dekoracyjnych do biur i pomieszczeń (np. Nordlux), jak i tych, którzy specjalizują się w produkcji opraw technicznych. Nie jest to bez znaczenia bowiem znani producenci, przykładają szczególną uwagę do oznaczeń, czyli liczby luxów oraz lumenów. Kupując gotowe zestawy z wbudowanymi panelami LED, zwróć szczególną uwagę właśnie na te wartości. Bardzo często lampy posiadają wymienne źródła światła (żarówki), dlatego możesz w prosty sposób wymienić żarówki na te z większa ilością lumenów. Zmianie możesz poddać również barwę światła – ciepła lub zimna. W przypadku biur i miejsc pracy, preferowana jest zimna barwa światła (bardziej niebieska). Przypomina ona światło słoneczne, które mobilizuje i dodaje siły do pracy. Światło o barwie ciepłej to temperatura, która uspokaja i pozwala się zrelaksować. Taka barwa światła raczej nie jest polecana do miejsc użyteczności publicznej.

Szukając sprawdzonych gotowych lamp do biur i firmy, koniecznie sprawdź ofertę na lampy w firmie Nordlux. To ceniony i znany producent oświetlenia pochodzący ze Skandynawii, który ceni sobie wysoką jakość i estetykę. Jeśli szukasz więcej informacji i porad technicznych, koniecznie odwiedź blog sklepu Ardant.pl. Znajdziesz tam o wiele więcej ciekawych i pożytecznych informacji o oświetleniu i technologiach LED.

Redakcja SBI