Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czy warto inwestować w złoto i jak to robić?

3 września 2020


Chcąc zainwestować środki, często zastanawiamy się, gdzie je ulokować, aby nie odnotować straty. Czy warto inwestować w złoto, czy może lepiej jest znaleźć inną formę lokowania środków pieniężnych?

Czy warto? Dlaczego złoto jest tak cenione przez inwestorów?

Złoto jest jednym z kruszców, które – jeszcze lata temu – wywoływało w ludziach chęć pozyskania go. Słynna gorączka złota ze Stanów Zjednoczonych dosięgnęła właściwie wszystkich – bogatych, biednych, pracujących i bezrobotnych. Wszyscy bez wyjątku starali się znaleźć go jak najwięcej, bowiem jego wartość w dawnych czasach kojarzyła się ludziom z bezkresnym bogactwem.

Ze względu na to, że złoto nie jest mierzalne, tak jak gotówka – ciężko dokładnie określić stopę przyrostu środków, jaką ono zapewnia. Bowiem fakt, że jego cena będzie rosła wraz z upływem czasu – jest niezaprzeczalny. Jednocześnie, z tytułu posiadania złota nie odnotowuje się żadnych dywidend lub czynszów czy odstępnego: dlatego też tak trudno jest określić, ile dokładnie udało nam się zyskać na złocie.

Jednym z dodatkowych powodów (choć może raczej dość podstawowym), dla których warto zainwestować w złoto, jest inflacja. Każda waluta, bez względu na to, jak jest silna, z czasem trafi na wartości i ulega zjawisku inflacji. Choćby z tego względu warto ulokować część swojego kapitału w złocie, mając na uwadze, że dodrukowywanie pieniędzy jest pokusą, której ulegają rządy na całym świecie, przez co wartość każdego banknotu stopniowo spada.

Jak inwestować w złoto?

Możesz to zrobić niejako na dwa sposoby: kupując sztabki lub monety. Zasadniczo, między tymi formami złota nie ma żadnych różnic, dlatego można wybrać po prostu to, co bardziej odpowiada gustowi kupującego. Jeśli preferujesz złoto w formie bryłek – zdecyduj się na zakup sztabek.

Jeżeli jednak bardziej interesują Cię monety – nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić właśnie tę formę złota. Najistotniejszym jest, by wybrać zaufanego i sprawdzonego sprzedawcę: takiego, co do którego mamy pewność, że nabywamy czyste złoto.

Sposoby przechowywania złota

Posiadanie dużych ilości złota w prywatnym domu może być niebezpieczne – szczególnie jeśli lubimy rozmawiać o inwestowaniu i zawierzyliśmy wielu osobom sekret o przechowywanych fragmentach złota. Niestety, wśród ubezpieczeń dostępnych w polskich firmach ciężko wskazać takie, które pozwoli uchronić się przed stratami finansowymi w związku z kradzieżą sztabek złota – bo choć teoretycznie można „podciągnąć” je pod kosztowności, w praktyce wiele ubezpieczalni unika wypłaty odszkodowania za nie.

Dlatego też warto znaleźć w pełni bezpieczną metodę przechowywania złota, która pozwoli uchronić się przed jego utratą w wyniku kradzieży. Jeśli zależy nam, by złoto znajdowało się w domu,- można zdecydować się na zakup specjalnego sejfu do przechowywania tego cennego kruszywa w domowych warunkach. Bardzo istotną kwestią jest, by był to produkt atestowany, który zapewni kosztownościom wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wielu sprzedawców oferuje również możliwość przechowywania złota bezpośrednio u nich – za pewną opłatą. Choć stała kwota roczna jest dość trudna do podania ze względu na zmieniające się ustawicznie warunki rynkowe – można z dużą dozą bezpieczeństwa stwierdzić, że to tańsza opcja niż zakup profesjonalnego sejfu do domu.

Kolejną opcją jest opłacenie specjalnej skrytki bankowej, w której przechowywane są kosztowności. Cena podnajęcia takiego miejsca to koszt, który potrafi wahać się w skali miesiąca między 50 a około 100 zł – co jest oczywiście znaczącą różnicą, ale ostateczna kwota zależy od wielu czynników. Jedną z istotniejszych kwestii jest charakter skrytki: czy będzie ona wynajmowana na osobę prywatną, czy może na firmę (ta druga będzie znacznie tańsza od pierwszej), a także sam bank czy jego lokalizacja (w zakresie części kraju), jak również rozmiar samej skrytki (jak łatwo się domyślić, wzrost ceny jest ściśle powiązany ze zwiększeniem powierzchni przechowywania w skrytce bankowej).

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport morski - kompleksowy przewodnik
outsorcing obsługi celnej
hosting

Jesteś zainteresowany reklamą?