Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Podstawowe elementy modelu biznesowego

14 sierpnia 2020

Elementy modelu biznesowego to swego rodzaju fundamentalne fragmenty prowadzenia działalności, które są niezbędne dla jej optymalnego funkcjonowania. Tylko odpowiednie tworzenie modelu i zachowanie korelacji między poszczególnymi elementami może zapewnić sukces i sprawić, że klienci będą chętnie współpracować z danym przedsiębiorstwem.

Co składa się na model biznesowy?

Różni teoretycy tworzą rozmaite modele biznesowego, jednak kilka elementów pojawia się właściwie u każdego z nich. Są one istotne z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa i aby zapewnić im optymalne działanie, a przy tym dochody – konieczne jest ich zachowanie.

Wśród najbardziej istotnych elementów składowych modelu biznesowego można wskazać:

– wartości,

– konkurencję,

– strategię,

– przychody,

– target (klientów).

Poniżej prezentujemy skrócone opisy każdej z tych wartości. Podkreślić należy, że właściwie każdy teoretyk przedstawia nieco inne wartości jako elementy modeli biznesowego, dlatego też powyżej wskazane podpunkty są uogólnieniem, które ma za zadanie przekazać podstawy wiedzy w tym zakresie osobom, które nie posiadają dużego doświadczenia biznesowego.

Wartości – czyli co?

Pod tym enigmatycznym hasłem kryje się po prostu misja firmy. Odpowiedź na pytanie, dlaczego klienci maja kupować właśnie u Ciebie, co sprawia, że Twoja firma wyróżnia się na tle innych oraz w jaki sposób planuje przyciągnąć do siebie zainteresowanie.

Taktyki w tym zakresie są różne: jedni podkreślają ochronę środowiska, inni stawiają na niskie ceny, jeszcze inni – usiłują przyciągnąć klientelę wyjątkowymi promocjami lub produktami bardzo wysokiej jakości. Bez względu na to, jaką taktykę przyjmiesz, trzymaj się jej konsekwentnie: jeżeli chcesz, by Twój towar był jak najtańszy przy zachowaniu optymalnej jakości, nie zaczynaj nagle drastycznie podnosić cen, gdy zauważysz popyt itd.

Konkurencja – poznaj swojego wroga

W tym punkcie chodzi po prostu o to, by możliwie jak najlepiej poznać swoją konkurencję: metody jej działania, a także efekty, jakie ona przynosi. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób działa firma i możliwa będzie analiza, dlaczego akurat taki rodzaj działania przyniósł optymalne efekty.

Strategia działania

Ten punkt jest ściśle powiązany z pierwszym – właściwie można go określić jego rozwinięciem i „upraktycznieniem”. Chodzi bowiem o wypracowanie możliwie najlepszych technik, tak sprzedażowych jak i marketingowych, które zapewnią optymalny obrót i zainteresowanie klientów.

To istotne, by w gronie kadry zarządzającej przemyśleć, jak powinna działać marka, kiedy oferować promocje czy w jakim terminie wprowadzać najnowsze kolekcje. Wszystko to składa się na strategię marketingową i może znacząco wpłynąć na osiągane przez firmę przychody. Dlatego też tak konieczne jest dobre przemyślenie swojej strategii i pozostawanie wiernym jej jeśli przynosi efekty lub wręcz przeciwnie – modyfikowanie metod działania w sytuacji, w której nie działa ona odpowiednio.

Przychody firmy

W tym zakresie chodzi o model osiągania przychodów. Należy bowiem już na starcie określić, co ma znaczenie dla firmy, a na czym można oszczędzić. Jeżeli zatem uważasz, że marketing w telewizji jest kluczowy – konieczne okaże się znalezienie cięć budżetowych w innych zakresach: na przykład w kwestii używanych materiałów lub w znalezieniu tańszego podwykonawcy tworzącego produkty.

Bez względu na to, jak zostanie ustanowiony model biznesowy w zakresie przychodów firmy, należy mieć na uwadze, że poszczególne elementy są ze sobą ściśle połączone: zmiana w jednym zakresie musi nieść za sobą modyfikacje w pozostałych. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie firmie optymalnego funkcjonowania, a także osiągania satysfakcjonujących przychodów.

Wszystkie elementy modelu biznesowego są ze sobą ściśle połączone i należy myśleć o nich w korelacji, łącząc je ze sobą i tworząc swego rodzaju mapę, w ramach której poruszają się wszystkie fragmenty biznesowe, zapewniające optymalne działanie i przychody dla firmy.

outsorcing obsługi celnej

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport morski - kompleksowy przewodnik
outsorcing obsługi celnej
hosting

Jesteś zainteresowany reklamą?