Jak wygląda bezpieczna wymiana walut?

Obecnie coraz więcej osób korzysta z wymiany walut online. Nie ma się czemu dziwić, w końcu nastały czasy, kiedy częściej korzysta się z przelewów internetowych i kart płatniczych niż z tradycyjnej gotówki. Dzięki temu płatności realizowane są szybciej i taniej. W związku z tym wymiana walut także zaczęła się odbywać online. Co więcej, często jest to tańsze rozwiązanie niż w przypadku tradycyjnych kantorów. Jednakże nie trzeba tracić czujności. Zanim skorzystamy z usług danego kantoru internetowego, należy sprawdzić, czy aby na pewno to bezpieczna wymiana walut, a my nie stracimy środków.

Po pierwsze: NADZÓR

Decydując się na wymianę walut online, powinno się sprawdzić, czy dany kantor internetowy jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Można to sprawdzić bardzo łatwo. Jeżeli faktycznie KNF go nadzoruje, będzie on zarejestrowany jako krajowa instytucja płatnicza. Warto pamiętać, żeby szukać po nazwie firmy, która jest właścicielem kantoru, a nie po jego internetowej nazwie. Nadzór KNF zapewnia, że jednostka jest pod stałą kontrolą finansową instytucji państwowej.

Po drugie: WŁAŚCICIEL

Oczywiście, zanim skorzystamy z usług kantoru, należy sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Ułatwi to także sprawdzenie tego, czy firma jest pod nadzorem KNF. Właściciel kantoru powinien dysponować kapitałem odpowiednim na pokrycie wszystkich transakcji realizowanych przez kantor. Zapewne część osób w ogóle zastanowi się, skąd wziąć takie informacje. Bez problemu można znaleźć je w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dostępne są tam informacje dotyczące spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych.

Po trzecie: BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczny internetowy kantor to taki, gdzie bezpieczne są Twoje dane. Ich weryfikacja powinna odbywać się już podczas rejestracji. Odbywa się to poprzez wysyłanie linku aktywacyjnego i pierwszego przelewu aktywacyjnego na kwotę jednego grosza. Co więcej, kolejne transakcje także powinny być realizowane za pomocą podwójnej weryfikacji. Oznacza to, że serwis powinien wymagać logowania oraz potwierdzenia transakcji SMS-em. Oczywiście dany kantor powinien posiadać protokół TLS/SSL. To właśnie dzięki niemu możliwe jest szyfrowanie połączeń internetowych w zaawansowany sposób. Jest on obecnie bardzo popularny, stosowany również w bankach i innych instytucjach finansowych, które świadczą usługi przez internet.

Jednak podczas wykonywania wszelkich operacji finansowych powinno się zachować przede wszystkim czujność i zdrowy rozsądek. Będą one najlepszym doradcą i z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa naszych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here