Marketing sportowy

Sport jest jedną z najstarszych rozrywek towarzyszących ludzkiej cywilizacji. Już w czasach starożytnych znane były Igrzyska Olimpijskie, zaś w późniejszych epokach dalej kultywowano sportową tradycję. Obecnie posiadamy multum różnorakich dyscyplin sportowych i są one przestrzenią wykorzystywaną również do marketingu.

Marketing w sporcie to działania mające na celu wykorzystanie technik marketingowych do promocji usług lub produktów związanych ze sportem. Najpopularniejszym przykładem takiego produktu może być koszulka ulubionego zespołu. Obecnie specjaliści wyróżniają trzy obszary marketingu sportowego:

Marketing przedsiębiorstw realizowany poprzez sport – w jego skład wchodzą wszelkie działania związane z wykorzystywaniem sportu (a co za tym idzie imprez sportowych) do promowania wszelkiego rodzaju usług, produktów oraz marek. Najskuteczniejszą i jednocześnie niezwykle popularną formą współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a organizacjami sportowymi jest sponsoring. Jego przykłady widzimy na koszulkach sportowych, billboardach wyświetlających reklamy na stadionie czy reklamach telewizyjnych.

Marketing produktów i usług sportowych – jest skierowany przede wszystkim do miłośników sportu i wszystkiego co z nim związane. Działanie te mają na celu przekonanie do zakupu biletów na ważne uroczystości sportowe, otwarcia nowych obiektów czy zakupu rozmaitych pamiątek.

Marketing organizacji sportowych – działalności marketingowe mające na celu wytworzenie oraz promowanie produktu sportowego. Jego celem jest również dotarcie do nowych grup docelowych, zarówno widzów, jak i sponsorów.

ardeum.pl

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.