Dlaczego warto korzystać z blokady rodzicielskiej?

Każdy świadomy użytkownik Internetu doskonale zdaje sobie sprawę, jakie korzyści może ze sobą nieść korzystanie z niego w odpowiedni sposób. Jeśli mamy pociechy, które wydają się być na tyle dorosłe, że pozwolimy im w końcu wkroczyć w tajemniczą sieć łączącą ze sobą cały świat, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed niebezpieczeństwami, na które, świadomie lub przez przypadek, może natrafić w Internecie. Jak działa blokada rodzicielska? Jak z niej prawidłowo korzystać?

Dlaczego warto korzystać z kontroli rodzicielskiej?

Gdy dziecko w końcu otrzyma dostęp do komputera, może być narażone na wiele treści nieprzeznaczonych dla odbiorcy w jego wieku. Mogą to być brutalne gry komputerowe, pornografia i przekazy związane z narkotykami czy przestępstwami. Możliwości jest wiele, dlatego dobrze jest upewnić się, że pociecha na nic takiego nie trafi. Równie przydatne może być ograniczenie korzystania z samego urządzenia poprzez ustalenie limitu godzin na każdy dzień tygodnia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dziecko podczas naszej nieobecności nie spędzi całego dnia przed monitorem. Możemy również uniemożliwić robienie jakichkolwiek zakupów przez Internet. Dziecko, czasem niechcący, czasem specjalnie, może pokusić się o kupno dodatków do gry lub usług internetowych. Może być nawet na tyle sprytne, by wykorzystać naszą kartę płatniczą. Z tego powodu warto podjąć już wcześniej działania prewencyjne.

Blokada rodzicielska w Windows 10

Choć to wszystko może wydawać się skomplikowane, dostosowanie tych wszystkich ustawień w Windowsie 10 jest niezwykle proste. Najnowszy system Microsoftu posiada wbudowane ustawienia, które w prosty i przejrzysty sposób pozwalają założyć odpowiednie blokady.

Po pierwsze, należy założyć dziecku nowe Konto Microsoft, które oznaczymy jako Dziecko. W tym celu należy wejść w menu Ustawienia, znaleźć Konta, następnie Rodzina i inne osoby i w końcu wybrać Dodaj członka rodziny. Następnie należy podążać za instrukcjami kreatora.

Po drugie, po założeniu konta należy udać się do łącza Zarządzaj ustawieniami rodziny w trybie online. Po kliknięciu włączy się przeglądarka internetowa, która wyświetli odpowiedni panel z ustawieniami blokady rodzicielskiej. Można w nim znaleźć kilka sekcji, które odpowiadają za różne czynności wykonywane na komputerze.

Pierwsza z nich pozwala przeglądać ostatnią aktywność na komputerze. Umożliwia również włączenie raportów mailowych automatycznie wysyłanych raz w tygodniu.

Druga sekcja umożliwia zarządzanie witrynami internetowymi. Warta uwagi jest opcja blokowania nieodpowiednich witryn internetowych, które zawierają w sobie treści dotyczące seksu, przemocy czy wulgaryzmów. Algorytmy SafeSearch sprawdzają się bardzo dobrze, ale mimo to można dodać do czarnej listy witryny, które sami chcemy zablokować oraz witryny, do których dziecko może mieć dostęp.

Sekcja Aplikacje, gry i multimedia umożliwia zablokowanie nieodpowiednich dla dziecka gier i aplikacji oraz tych, które sami uznamy za niewłaściwe.

Czwarta sekcja, zatytułowana Godziny korzystania z urządzeń, mówi sama za siebie. Możemy wyznaczyć dziecku konkretny przedział czasowy (na przykład od 16 do 18), w którym będzie mogło używać komputera, a także ogólny limit na dzień ( przykładowo dwie godziny).
Sekcja Zakupy i Wydatki pozwala na doładowanie konta dziecka konkretną kwotą, z której może do woli korzystać. Umożliwia też całkowitą blokadę płatności na danym koncie.

Ostatnia sekcja, którą oferuje blokada rodzicielska, to Znajdź swoje dziecko. Jeśli pociecha posiada urządzenie z Windows 10 Mobile, może być na bieżąco namierzane z poziomu komputera.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *