Czy szyfrowanie to nowy język bezpieczeństwa?

Szyfrowanie jest terminem, który do niedawna kojarzył się wyłącznie z historiami szpiegowskimi. Pamiętasz pewnie filmy akcji o dzielnych kryptologach, próbujących złamać szyfr Enigmy. Albo o pojedynkach amerykańskich i radzieckich wywiadów wojskowych w trakcie zimnej wojny. Obecnie szyfrowanie jest szerzej dostępne. Wcale nie trzeba być Jamesem Bondem, by używać specjalnych kodów do przekazywania informacji. Gdzie? W Internecie. Nie wierzysz? Przekonaj się sam.

Jakie niebezpieczeństwa czekają w Internecie?

Korzystasz ze swojego komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona, tabletu. Twoje urządzenie połączone jest z Internetem. Stale odbywa się wtedy transmisja danych. Pewne pakiety wysyłasz ze swojego sprzętu, inne otrzymujesz. Nie ma w tym nic dziwnego, prawda? Gdyby się głębiej zastanowić, to gdzie tu jakieś niebezpieczeństwo…

Teraz uwaga. Wszystkie dane, wymieniane pomiędzy urządzeniem a globalną siecią internetową są zagrożone potencjalnymi atakami hakerów. Ale przecież Ty tylko sprawdzasz Fejsa, lajkujesz fotkę na Insta, wysyłasz maila do pracodawcy. Po co ktoś miałby Cię hakować?

Problem w tym, że każdy Twój ruch w Internecie zostawia ślad. Nawet, jeśli faktycznie unikniesz ataku ze strony cyberprzestępców, to przecież Twoje kroki w sieci może podejrzeć dostawca usług internetowych. Albo pracodawca, jeśli korzystasz z sieci firmowej. A nawet instytucje państwowe, jeśli tylko będą chciały.

Co może się stać, jeśli nie zabezpieczysz się w sieci?

Ustaliliśmy już, że wszystkie dane, które pobierasz i wysyłasz, mogą być widoczne dla osób trzecich. Przyjrzyjmy się teraz trzem największym zagrożeniom, które mogą nieźle namieszać w Twoim życiu, gdy nie zabezpieczasz połączenia z Internetem.

Adres IP staje się widoczny

Po pierwsze, chodzi o podstawowe informacje na temat Twojego IP. Adres IP jest wirtualną lokalizacją Twojej sieci internetowej. Spokojnie, hakerzy raczej nie namierzą Twojego domu po numerze IP. Odkryją za to pewne wiadomości na temat urządzenia, z którego korzystasz, oraz sieci lokalnej, do której jesteś połączony.

Utrata prywatności

Druga kwestia to prywatność w sieci. Chyba każdy z nas udostępnia w Internecie jakąś cząstkę siebie, swojego prywatnego życia. Nie mówię, że od razu trzeba wrzucać content na portale społecznościowe. Wystarczy, że udostępniasz zdjęcia i filmiki swoim znajomym czy rodzinie. Czy cyberprzestępcy mogą je przechwycić? Oczywiście, że tak. Chyba nie chcesz, by Twoje prywatne fotki krążyły potem po necie?

Kradzież środków finansowych

Po trzecie, korzystając z Internetu bez zabezpieczenia, narażasz się na utratę pieniędzy. Szczególnie, gdy łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi podczas podróży lub wyjścia na miasto. Logujesz się do konta bankowego, wykonujesz przelewy, albo udostępniasz numer karty kredytowej? Możesz paść ofiarą ataku hakerskiego, który ma na celu przechwycenie tych danych i kradzież środków finansowych z Twojego konta. 

Chcesz być bezpieczny? Włącz szyfrowanie i wybierz najlepszy VPN!

VPN, czyli Virtual Private Network. Po polsku: Wirtualna Sieć Prywatna. W sieci najczęściej spotkasz się z akronimem VPN. Na pewno wiele razy widziałeś reklamy programów VPN, których jest obecnie coraz więcej. Jak nie zgubić się podczas szukania najlepszych usług VPN? Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z programami tego typu, sprawdź ten kompletny poradnik dla początkujących jak zabezpieczyć swoje prywatne dane dzięki VPN (Virtual Private Network)

VPN a szyfrowanie

Usługi VPN polegają na szyfrowaniu połączenia pomiędzy Twoim urządzeniem a globalną siecią Internet. Obustronny ruch, czyli wszystko, co wysyłasz i pobierasz, przechodzi przez specjalny wirtualny serwer. Tam Twoje dane ulegają zamianie w kod, czyli szyfrowaniu. Nawet jeżeli cyberprzestępcy wykradną zakodowane informacje, to nie będą w stanie ich odczytać. 

Co więcej, szyfrowanie pozwala na zachowanie anonimowości w sieci. Przeglądając Internet na komputerze lub urządzeniu mobilnym, pozostajesz połączony z zewnętrzną siecią VPN, która ukrywa Twoje działania online przed dostawcami usług internetowych i agencjami rządowymi. 

Podczas używania VPN, zmienia się też lokalizacja adresu IP. Zaszyfrowane połączenie pozwala na wirtualne przeniesienie urządzenia do innego kraju. Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa, daje to jeszcze jeden niesamowity plus. Będziesz mógł obejść blokady regionalne serwisów streamingowych i uzyskać dostęp do bibliotek, przeznaczonych dla kraju, z którym łączysz się za pomocą VPN.

Sposoby szyfrowania VPN

Istnieje kilka popularnych rodzajów szyfrowania. Dzięki VPN zachowasz anonimowość i prywatność online, a także zwiększysz swoje bezpieczeństwo w sieci. Warto nadmienić, jakie protokoły szyfrowania możesz spotkać przy wyborze najlepszego VPN. Oto najpopularniejsze:

  • PPTP – jeden z najstarszych protokołów, przez co może być słabiej zabezpieczony od nowych technologii. Plusem Point-to-Point Tunneling Protocol jest za to prędkość, z jaką zaszyfrowane dane są pobierane i wysyłane.
  • L2TP – jest to ulepszenie względem starego PPTP. Dzięki Layer 2 Tunnel Protocol. Gwarantuje lepsze bezpieczeństwo, choć kosztem nieco wolniejszego działania. Dane muszą bowiem przejść przez kilka warstw, co ogranicza prędkość ich przesyłania.
  • SSTP – dostępny jest tylko na urządzeniach z Windowsem. Secure Socket Tunneling Protocol porównuje się do L2TP, choć ten drugi działa zdecydowanie wolniej. SSTP zapewnia szyfrowanie na dość dobrym poziomie, ale nie jest bez wad.
  • OpenVPN – obecnie jeden z najpopularniejszych protokołów. Oparty jest o inicjatywę open source, dzięki czemu na bieżąco jest poprawiany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Jeżeli nie korzystałeś wcześniej z VPN i nie jesteś pewien, którego usługodawcę wybrać, najlepiej zaufaj ekspertom, którzy przygotowali dla początkujących poradnik VPN.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *