Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Czy fotel gamingowy może zapewnić odpowiednią ergonomię?

29 czerwca 2022 fotel gamingowy


Długotrwała rozgrywka w ulubione tytuły gier komputerowych, czy też praca nad ważnym projektem przy komputerze to nawet kilka godzin siedzenia w jednej pozycji. Odpowiednio dobrane stanowisko komputerowe z najważniejszym elementem, czyli krzesłem i wysokością ekranu to sposób na to, jak nie narazić się na problemy z kręgosłupem i sprawić, że bezpieczeństwo przy gamingu, czy też pracy będzie w pełni zachowane. W artykule przedstawimy Ci kilka informacji na temat ergonomii krzeseł do komputera, skupiając uwagę na najpopularniejszych z nich, czyli fotelach gamingowych.

Prawidłowa ergonomia przy komputerze – na czym polega?

Ergonomia przy komputerze to nic innego jak odpowiednie dostosowanie stanowiska komputerowego do potrzeb użytkownika. W tym celu należy zadbać przede wszystkim o wysokość i położenie monitora, ustawienie fotela, a także o wygodną klawiaturę i mysz. Wielu z użytkowników komputerów po długim czasie zmienia swoją pozycję, co jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na to, że nasz organizm nie jest w pełni przystosowany do ciągłego siedzenia. Wielu ekspertów twierdzi, że nie ma optymalnego usadzenia, lecz najlepszym z nich jest praca na stojąco, czy przerwy w pracy z komputerem. Mimo to, wielu z nas nie ma możliwości zapewnienia sobie biurka stojącego, a rozgrywka czasem jest nie do zapauzowania, więc warto postarać się o to, aby nasze usadzenie było jak najbardziej ergonomiczne.

Ustawienie fotela komputerowego do użytkownika

Fotel komputerowy powinien być ustawiony w taki sposób, aby kolana były zgięte w kątach prostych, a stopy opierały się na podłodze. Warto także pamiętać o odpowiednim podparciu pleców. Obecne dobrej jakości fotele gamingowe zbudowane są w większości tak, jak powinny być ustawione Twoje plecy podczas pracy z komputerem. Zdarzają się przypadki, że fotel jest wyprofilowany tak, aby sprawiał jak najlepsze wrażenie, bez konkretnego podtrzymania łopatek czy też lędźwi. Wybierając fotel gamingowy, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakiej marki jest dane krzesło gamingowe i czy jest dostosowane do Twojego wzrostu i wagi, tak, aby Twoja sylwetka była jak najbardziej naturalna. 

Ustawienie ekranu monitora do użytkownika

Aby monitor był ustawiony ergonomicznie, musi być umieszczony tak, aby osoba korzystająca z niego mogła patrzeć prosto na ekran. Monitor, nie może być ustawiony za wysoko, ale też za nisko. Pozycja ta, może sprawić, że patrząc w ekran mimowolnie będziemy obciążać nasz kark, czy też się garbić. Warto ustawić górną część ekranu monitora na zakończeniu Twojej głowy poniżej linii wzroku. Dzięki temu monitor powinien być ustawiony poprawnie do Twoich potrzeb.

A co z myszką i klawiaturą podczas rozgrywki i pracy?

Myszka gamingowa i klawiatura to ważne elementy całej ergonomicznej układanki. Poza odpowiednim ustawieniem fotela gamingowego i monitora, powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby Twoja klawiatura była w naturalnej pozycji w stosunku do Ciebie, ze względu na to, że układ naszych rąk jest jednym z kluczowych elementów Twojej postawy. Powinieneś mieć klawiaturę ustawioną tak, aby dłonie i całe ręce były delikatnie zgięte i oparte na biurku. Wiele z osób nie zdaje sobie sprawy również z tego, że istnieją podkładki pod mysz komputerową, które posiadają dodatkowe wsparcie nadgarstka. Dzięki temu wiele godzin grania przy komputerze czy też pracy nie sprawią, że Twój nadgarstek będzie Cię boleć.

Gdzie szukać odpowiedniego fotela gamingowego?

W internecie istnieje wiele stron, na których przedstawiona jest oferta foteli gamingowych. Są to sklepy internetowe, czy też porównywarki różnych modeli. W zależności od tego, jaki jest Twój budżet, powinieneś szukać najlepszych ergonomicznych rozwiązań w konkretnych przedziałach cenowych. Jednym z portali, które skupiają specjalistyczną wiedzę na temat foteli gamingowych jest portal chairpc.pl na którym dowiesz się wielu istotnych informacji odnośnie wymiarów, parametrów i ergonomii konkretnych modeli foteli gamingowych.    

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać kabel USB-C
tablet dla dzieci
Przydatność namiotów reklamowych

Jesteś zainteresowany reklamą?