Bezpieczne opony – Jazda samochodem a stan ogumienia

Kluczowym elementem w pojeździe są opony. Dobre ogumienie zapewnia bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i podróżującym razem z nim pasażerom. Wpływa na mniejsze zużycia paliwa, poprawia osiągi i zapewnia lepszy komfort podczas jazdy.

Eksploatacja ogumienia

Spełniające wiele istotnych funkcji opony, nieustannie narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Nacięcia, wybrzuszenia, pęknięcia lub przeciążenia to najczęstsze powody wymiany opon. Regularne sprawdzanie ich stanu pomaga w porę wychwycić wszystkie wady. Oprócz mechanicznych uszkodzeń ogumienie powinno być kontrolowane pod względem zużycia bieżnika. Okres eksploatacji zależny jest od wielu czynników m. in. od: sposobu użytkowania (dynamiczna jazda, częste przyspieszanie i hamowanie w znaczący sposób wpływają na szybsze zużycie bieżnika), serwisowania i warunków przechowywania, a także od ilości pokonywanych kilometrów.

Wiek i wymiana opon

W zależności od okresu eksploatacji i stanu opon oraz warunków, w jakich są używane, przewidywany czas użytkowania może być różny. Producenci ogumienia w większości przypadków używają ujednoliconego systemu kodowego, do oznaczania daty produkcji – nr. DOT. Numer znajduje się na bocznej ścianie opony. Na podstawie tego oznaczenia można określić jej wiek. Wyprodukowane po 1999 zawierają w swoim kodzie tydzień i rok produkcji (cztery ostatnie cyfry – dwie pierwsze oznaczają tydzień, a dwie ostatnie rok). Przyjmuje się, że opony nie powinny być eksploatowane dłużej niż 10 lat. Pomimo ogólnie dobrego wyglądu i odpowiedniej głębokości bieżnika, ogumienie traci swoje pierwotne właściwości na skutek upływu czasu. Wymiana powinna objąć wszystkie opony, w tym oponę koła zapasowego.

Ciśnienie i żywotność opon

Odpowiednie ciśnienie w oponach odgrywa zasadniczą rolę, w aspekcie bezpieczeństwa i przedłuża żywotność opon. Zbyt niskie lub za wysokie obniża poziom przyczepności, powodując szybsze i nierównomierne zużycie bieżnika, wpływa na pogorszenie komfortu jazdy, oraz utrudnia prowadzenie pojazdu. Nieprawidłowe ciśnienie w odniesieniu do obciążenia przyczynia się do wzrostu temperatury w oponie. W konsekwencji może dojść do jej uszkodzenia. Okresowa kontrola ciśnienia co dwa tygodnie i ewentualna regulacja, wpłyną korzystnie na: komfort i bezpieczeństwo, poprawią właściwości jezdne i przyczynią się do mniejszego spalania.

Jakie bezpieczne opony wybrać?

Dobre prowadzenie pojazdu w każdych warunkach i krótsza droga hamowania są podstawą bezpiecznej i komfortowej jazdy. Aby, było to możliwe, należy zadbać o właściwy rodzaj ogumienia i regularnie kontrolować jego stan. Takie postępowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, a także na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Komplet nowych opon jest niemałym wydatkiem, ale warto pamiętać, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. W niektórych przypadkach można jednak postawić na sprawdzone zamienniki opon.

Kupuj sprawdzone zamienniki opon

Nowa odsłona serwisu Allegro gdzie możliwy jest zakup opon pozwala w łatwy sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu. Strona jest bardzo intuicyjna i dzięki przyjaznemu interfejsowi łatwo możemy wybrać do jakiego pojazdu chcemy zakupić nowe opony. Na samym początku możemy również zdecydować czy szukamy samych opon, felg, całych kół lub innych akcesoriów. Strona w przejrzysty sposób pozwala nam wybierać pomiędzy konkretnymi średnicami i rozmiarami naszych przyszłych opon.

Być może dodatkową przydatną opcją było by wymienienie odnośników do kilku najpopularniejszych rozmiarów opon. Takich jakie możemy znaleźć w najczęściej spotykanych samochodach na polskich drogach. Niemniej jednak omawiana strona w intuicyjny sposób prowadzi klienta tak, aby w zaledwie kilka klików trafił do opon lub kół na jakich mu zależy.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *