Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Wynalazki i technologie, które zmieniły sport i biznes wokół niego

10 listopada 2022 Wynalazki i technologie


 Czym byłby tenis bez rakiet tenisowych, piłka nożna bez futbolówki, a hokej bez kija? Trudno to sobie wyobrazić, ale kiedyś te (oraz mnóstwo innych) dyscypliny wyglądały zupełnie inaczej. Zapewne większości z nas ciężko byłoby rozpoznać popularne dziś konkurencje patrząc na zdjęcia lub czytając opisy sprzed 50 czy 100 lat. Sprawdźmy zatem jakie wynalazki miały największy wpływ na rozwój popularnych sportów.

Hokej – kijem go!

Spokojnie, pisząc „go” mam na myśli krążek do hokeja, nie chodzi o związki baseballu z polskimi realiami lat 90. Z resztą nie tylko o samym kiju tu mowa, ale o całym wyposażeniu hokeistów. Nie każdy wie bowiem, że mimo powstania pierwszych zasad w połowie XIX wieku w Kanadzie, sensowny sprzęt pojawił się wiele lat później. Chociażby kaski – trudno w to uwierzyć, ale obowiązkowe stały się dopiero w sezonie 1979-80! Pierwsze kije pojawiły się na początku XX wieku, wcześniej gracze wykonywali je sami, zwykle z białego buku. Ochraniacze na krocze zawitały natomiast stosunkowo wcześnie, bo już w latach 70. XIX wieku.

Piłka nożna – wkręcane korki

Kto kiedyś próbował grać w płaskim obuwiu na mokrej trawie ten się w cyrku nie śmieje. Trudno w to uwierzyć, ale piłkarze nie znali tzw. wkręcanych korków, czyli takiego obuwia, które pozwalało na bezproblemową grę w każdych warunkach, dopiero w 1954. Dokładniej rzecz ujmując – poznali je Węgrzy i Niemcy. Podczas finału mistrzostw świata w tymże roku, wymienione reprezentacje stanęły naprzeciw siebie. Madziarze byli faworytami, ale Niemcy mieli dwóch sprzymierzeńców – firmę Adidas, która przygotowała dla nich buty z wkręcanymi korkami, oraz deszczową aurę. Podczas gdy szybcy Węgrzy mieli problemy z utrzymaniem się na śliskiej murawie, Niemcy biegali jakby woda nie robiła na nich żadnego wrażenia. Efekt? 3-2 dla Niemiec i pierwsze w historii mundialowe złoto dla tego kraju. Czy historia z kiedyś się powtórzy i Niemcy sięgną po tytuł MŚ w Katarze? Zakłady bukmacherskie z ofertą na MŚ 2022 nie stawiają ich w roli faworytów, ale może i tym razem uda im się dzięki nowej technologii?

Golf – piłeczka

Znana nim dzisiaj piłeczka do golfa powstała niemal zupełnie przypadkiem. Biznesmen z Ohio – Coburn Haskell – bawił się któregoś dnia piłeczką z lateksu i uznał, że doskonale nadawałaby się do gry w golfa. Wówczas powszechnie stosowano piłkę z soku drzewa Gutta, tzw. gutaperki.

Pomysł wcielił w życie w roku 1899 i szybko przyniósł efekty. Już w 1902 roku Aleksander Herd wygrał dzięki niej zawody i era golfa rozpoczęła się na nowo.

Fotokomórka czyli magiczne oko

Fotokomórka zrewolucjonizowała świat sportów biegowych na krótkich dystansach oraz wyścigów konnych. Pierwszy raz pojawiła się na igrzyskach w Londynie w 1948 i od razu sprawiła, że dawne rozwiązania poszły w niepamięć. Kto by chciał rozprawiać nad tym, który ze sportowców pojawił się na mecie o 0,001 sekundy szybciej niż drugi? Zapewne nikt, a zwłaszcza nikt kto lubuje się w obstawianiu zakładów u bukmacherów i to od decyzji sędziego zależy to czy postawione pieniądze przyniosą fortunę czy przegraną.

VAR czyli niebiańskie wsparcie sędziego

Ok, z tym niebiańskim wsparciem to pewna przesada, ale nie da się ukryć, że te rozwiązanie stanowi niemałą rewolucję w piłce nożnej. W skrócie, polega to na tym, że kilku sędziów ogląda mecz na żywo w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Do dyspozycji mają dziesiątki kamer oraz powtórki z każdej sytuacji.

Dzięki temu, sędzia główny może otrzymać od nich informację o tym czy bramka padła czy nie lub czy dany zawodnik zasłużył na czerwoną kartkę.

Ten innowacyjny wynalazek wdrożono w 2016 roku i do dziś jest rozwijany. W zasadzie trudno sobie wyobrazić mecze piłkarskie bez niego i coraz więcej profesjonalnych lig zaczyna je stosować. Także bukmacherowie nie pozostali głusi na nową technologię i dziś możemy u nich obstawiać nie tylko statystyki bezpośrednio związane z wynikiem meczu i statystykami, ale także ile razy sędzia użyje VAR-u.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tablet dla dzieci
Przydatność namiotów reklamowych
dokumenty

Jesteś zainteresowany reklamą?