Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Skuteczne argumenty o podwyżkę w pracy

15 sierpnia 2020


Wielu pracowników ma trudności z prowadzeniem rozmów o podwyżkę. Niewątpliwe takie rozmowy nie należą do najłatwiejszych. Jednym z problemów jest ustalenie momentu, który będzie najlepszy na przeprowadzenie takiej rozmowy.

Kiedy zdecydować się na rozmowę o podwyżce?

Najtrudniejsze, gdy chce się uzyskać podwyżkę jest ustalenie momentu, który będzie najlepszy na przeprowadzenie takiej rozmowy z dyrekcją. Specjaliści wskazują, że najlepszymi momentami na taką rozmowę są sytuacje, gdy:
– firma ma dobre wyniki finansowe,
– osiągnęło się mierzalny sukces,
– dostało się nowe obowiązki,
– na koniec roku finansowego.
Rozpoczynanie rozmów o podwyżkę w momencie, gdy firma ma trudności nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak dobra sytuacja finansowa w firmie jest osiągnięciem również pracowników, więc jest to zawsze dobry moment, aby podjąć rozmowę o podwyżce. Jednocześnie znacznie lepszym rozwiązaniem jest podejmowanie rozmowy na koniec roku finansowego.
Gdy otrzymuje się nowe obowiązki lub rozpoczyna się nowy projekt wówczas może to być dobry moment, żeby zacząć rozmowę o podwyżce. Wówczas można mieć znacznie więcej argumentów wskazujących powody starania się o podwyżkę. Podobnie jest w przypadku, gdy osiągnęło się sukces, jak zrealizowanie udanego projektu, który przyniósł firmie korzyści.

Jakich argumentów użyć?

Bardzo ważne jest, aby do rozmowy o podwyżkę dobrze się przygotować, co pozwala mieć dobre argumenty o podwyżkę. Warto jest stworzyć listę powodów, które wskazują na to, że podwyżka nam się należy. Jednocześnie warto zastanowić się nad pytaniami, które może zadać dyrekcja czy pracodawca. Pozwala to znacznie lepiej reagować na sytuacje, gdy prawo do podwyżki będzie podważane.
Do najlepszych argumentów można zaliczyć te związane z pojawieniem się nowych obowiązków czy uzyskaniem mierzalnego sukcesu. Wówczas można wskazać, że osiągnięty sukces przełożył się na sposób działania, sytuację finansową, rozwój firmy. Podobnie jest w przypadku, gdy pracodawca zwiększa obowiązki. Przekłada się to na większą odpowiedzialność pracownika. W takiej sytuacji można wskazać, że konieczność poświęcania większej ilości czasu na wykonanie pracy, czy konieczność zwiększenia wydajności pracy powinno wiązać się z większymi zarobkami. Warto dokładnie opisać nowe obowiązki, które zostały wyznaczone, co pozwala udowodnić, że zasługuje się na podwyższenie pensji.

Nowe umiejętności

Powodem starania się o podwyżkę może być sytuacja rynkowa. Wskazać można, że posiada się takie umiejętności, które na rynku wynagradzane są znacznie lepiej. Jest to dobrym argumentem szczególnie dla doświadczonych, cennych dla firmy pracowników, których nie chce ona stracić. Zapewnienie podwyżki w celu zatrzymania pracownika może być dla firmy znacznie lepszym rozwiązaniem również z punktu widzenia finansowego.
Gdy ma się kwalifikacje, które są wyższe od innych pracowników, którzy wykonują podobne zadania wówczas można tego również użyć jako argumenty przy staraniu się o podwyżkę. W tym względzie można zaproponować pracodawcy, że w ramach podwyżki zostanie się mentorem mających mniejsze kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe pracowników. Wskazać można również, że w ramach wykonywanej pracy pomaga się innym pracownikom, co wynika z posiadanego doświadczenia oraz wyższych kwalifikacji. Firmom takie zachowania pracownika przynoszą dużą korzyść, gdyż praca wykonywana jest znacznie bardziej efektywnie. Dodatkowo nowi pracownicy znacznie szybciej mogą wdrożyć się do wykonywania powierzonych im obowiązków.

O podwyżkę można się również starać, gdy zdobyło się nowe umiejętności. Zrealizowanie szkoleń czy kursów, które poszerzyły posiadane przez pracownika umiejętności zawodowe to doskonały argument, który może być użyty podczas rozmowy o podwyżce. Oczywiście ważne jest, aby takie umiejętności były przydatne firmie lub unikalne. Wówczas łatwo wskazać jakie korzyści może przynieść firmie to, że pracowni posiadania nowe czy unikalne umiejętności zawodowe. Przed rozmową o podwyżce warto jest zastanowić się nad tym, jakie korzyści będzie mogła uzyskać firma.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport morski - kompleksowy przewodnik
outsorcing obsługi celnej
hosting

Jesteś zainteresowany reklamą?