Druk 3D, Fotogrametria, Skaning 3D

Druk 3D chyba każdy słyszał taki zwrot i większość osób myśli sobie. „Super opcja, mogę wydrukować wszystko to co mi się podoba, mogę naprawiać rzeczy” ja też tak mówiłem przed zakupem swojej pierwszej drukarki. Wybór padł na jeden z tańszych modeli której cena oscylowała w granicy 1000zł. Zamówienie zrobione, czekam na przesyłkę, ale co drukować ? Szybki research strony z gotowymi projektami znalezione pierwsze modele pobrane. Po kilkunastu dniach drukarka złożona w domu czas coś wydrukować. Gotowe projekty drukują się fajnie, ale co dalej ? Wydrukował bym coś „swojego” zrobionego od A do Z lecz nie mam umiejętności. Wykonanie zwykłego sześcianu lub walca nie stanowi dla mnie problemu, ale nie o to chodzi, żeby drukować kwadraciki.

Fotogrametria

Studia się jednak do czegoś przydają !! Fotogrametria słyszeliście te pojęcie? Ja też nie. Zajęcia na studiach pozwoliły mi posiąść wiedzę jaka jest to świetna rzecz. Dobra, chwila, wolniej, dzięki fotogrametrii możemy „zeskanować” dowolny przedmiot w 3D!! Co nam jest potrzebne? Aparat, najlepiej żeby był to dobrej jakości aparat robiący zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Telefon komórkowy też się nada lecz będziemy potrzebować większej ilości zdjęć i pracy. Potrzebujemy również program do obróbki tych zdjęć. Ja mam taką możliwość, że uczelnia posiada licencje edukacyjne i właśnie z niej korzystam, są również dostępne wersje próbne (nie będę robił reklamy konkretnym programom, wszystkie są do siebie podobne i we wszystkich możemy wyeksportować plik który będzie współpracować z slicerami.

Wydruk 3d

Po dość mozolnej obróbce mamy model 3d fotografowanego przedmiotu i można drukować ! Bez modelowania, bez zbędnych frustracji, prosto i łatwo, fajnie nie ? No właśnie ta technologia niesie za sobą wiele ograniczeń. Głównym z nich jest jakość zdjęć. Muszą być dobrej jakości dobrze oświetlone bez szumów i cieni. Drugim dużym ograniczeniem jest sprzęt. Programy tego typu potrzebują do szybkiego działania bardzo dobry sprzęt (karta graficzna i RAM). Ale wyniki rekompensują wszystko. Dość drogim lecz za to bardzo precyzyjnym rozwiązaniem są skanery 3D pozwalają skrócić czas obróbki a także dają więcej detali modelowi końcowemu. Całe szczęście technologia ta szybko się rozwija i sprzęt staje się tańszy a co za tym idzie przystępniejszy cenowo.

Zobacz więcej na elektro-sat.com.pl

Redakcja SBI