Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Rola skutecznego oświetlenia w samochodzie

22 września 2023 Rola skutecznego oświetlenia w samochodzie


Oświetlenie samochodowe ma wiele ważnych zdań, które można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy rodzaj zadań polega na oświetleniu samochodu w taki sposób, aby był od dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu i aby na podstawie włączonych świateł byli oni w stanie przewidzieć jego dalsze zachowanie. Do tej kategorii zaliczają się światła pozycyjne, kierunkowskazy, światło stop i inne podobne światła.

 

Cechy oświetlenia samochodowego 

Drugi rodzaj zadań skupia się na kierującym pojazdem i jego potrzebach. Najważniejszym zdaniem w tej kategorii jest oczywiście oświetlanie jezdni przed samochodem w warunkach ograniczonej widoczności, czyli najczęściej po prostu w nocy. W związku z tym najważniejszymi światłami z tej kategorii są światła drogowe. Ich zadanie polega właśnie na oświetlaniu drogi przed pojazdem w taki sposób, aby kierowca mógł nim bezpiecznie kierować, ale aby z drugiej strony nie oślepiać innych uczestników ruchu.

Ewolucja świateł drogowych trwała przez całe lata, a jej kolejne kroki możemy do dziś obserwować patrząc na różne modele samochodów do dziś poruszające się po naszych drogach. Stosunkowo starym, ale wciąż popularnym typem lamp przednich są lampy wyposażone w żarówki halogenowe. Są to proste światła, które nie robią wiele więcej, niż oświetlają jezdnię przed samochodem stosunkowo słabym i lekko żółtym światłem. Główną zaletą takiego oświetlenia jest jego prostota i niska cena, która z niej wynika.

Mimo że lampy halogenowe są najpopularniejsze, to nie są niestety jednocześnie najlepsze. Obecnie stosowane lampy, wyposażone w chociażby doświetlanie zakrętów, są znacznie bardziej bezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne lampy przednie znacznie lepiej oświetlają to, co się przed nimi znajduje, dając kierowcy lepszy obraz tego, co się dzieje na drodze, a jednocześnie nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka czy pieszych poruszających się po poboczu.

Materiał zewnętrzny

 

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja ochrony - jakiej szukać?
Serwis ppoż. – jak często go wykonywać?
kurtkę zimową męską roboczą

Jesteś zainteresowany reklamą?