Obóz jeździecki dla dziecka

Jeździectwo zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jak w każdym sporcie, również w tym przypadku kluczem do sukcesu i bezpieczeństwa są solidne podstawy. Niewątpliwie jednym z lepszych sposobów na rozpoczęcie swojej przygody z jazdą konną jest obóz jeździecki. Tygodniowy kurs pozwala w intensywny sposób przyswoić mnóstwo informacji i zdobyć wprawę, którą podczas zwykłych cotygodniowych jazd kształtuje się całymi miesiącami.

Jak wygląda obóz jeździecki dla dziecka?

Obozy jeździeckie trwają zwykle od 7 do 10 dni. Każdego dnia odbywają się różnorodne zajęcia związane z końmi. Podstawą jest oczywiście nauka samej jazdy w praktyce, ale niezwykle istotne są również szkolenia teoretyczne oraz dyżury pracy w stajni i przy oporządzaniu wierzchowców.
Uczestnicy obozów jeździeckich dzieleni są na grupy w zależności od posiadanych umiejętności. W większości są to trzy poziomy zaawansowania. Grupa podstawowa dopiero zaczyna naukę jazdy. Na zajęciach praktycznych uczy się poruszać w stępie oraz kłusie. Na początku lekcje odbywają się na lonży. Dopiero, gdy jeździec nauczy się odpowiednio utrzymywać równowagę w siodle i opanuje samodzielne kierowanie koniem, rozpoczyna jazdy na padoku. Grupa średniozaawansowana to najczęściej uczestnicy, którzy potrafią już jeździć samodzielnie w stępie i kłusie. Na obozie czekają ich doskonalenie tych umiejętności, nauka figur ujeżdżeniowych, galopy oraz być może pierwsze skoki. Grupa zaawansowana to jeźdźcy poruszający się samodzielnie we wszystkich trzech chodach. Ich zajęcia obejmują bardziej zaawansowane figury, doskonalenie współpracy z koniem oraz skoki przez przeszkody.
Jazdy na każdym poziomie zaawansowania odbywają się zazwyczaj raz dziennie. Podczas tygodniowego kursu jest to ilość zupełnie wystarczająca, zważywszy na fakt, że dzieci mają zagwarantowane również dodatkowe aktywności. Uczestnicy obozu uczą się opieki nad koniem oraz stajnią. Codziennie muszą dbać o przydzielone wierzchowce. Karmią je i czyszczą, co pozwala im zrozumieć dokładnie z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie własnego konia.

Czy moje dziecko poradzi sobie na obozie?

Większość obozów dostosowanych jest do uczestników na każdym poziomie zaawansowania. Mogą brać w nich udział zarówno pasjonaci jeździectwa, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z koniem. Jednak ze względu na specyfikę tego sportu, warto przed kolonią zabrać pociechę na przynajmniej jedną lub dwie jazdy wprowadzające. Nie chodzi tu o zdobywanie koniecznych umiejętności. Na obozie nauka odbywać się będzie od podstaw, w tempie dostosowanym do uczestników. Warto jednak upewnić się, że dziecko na pewno chce spróbować swoich sił w jeździectwie, nie boi się koni oraz zwyczajnie nie będzie się nudzić podczas obozu.

Zobacz więcej podobnych artykułów na krainadziecka.net.pl

Redakcja SBI