Kieszonkowe dla dziecka – ile pieniędzy dawać dziecku?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym czy warto dawać dziecku kieszonkowe. Temat ten bywa dość kontrowersyjny. Niektórzy uważają, że dziecko powinno mieć swoje pieniądze, inni twierdzą, że jest to zbędne, a syn i córka muszą sami zapracować na swoje potrzeby. Jak widać, zdania są podzielone. W dzisiejszym artykule omówię temat pieniędzy dla dziecka. Przedstawię nie tylko zalety, ale również wady tejże czynności.

Kieszonkowe dla dziecka

Kiedy dziecko dorasta ma coraz więcej pragnień, obowiązków oraz wymagań. Nastolatek chce się modnie ubierać, wychodzić z przyjaciółmi do restauracji lub na imprezy. Do tego potrzebne są pieniądze. Niektórzy rodzice chętnie dają kieszonkowe swojemu synowi lub córce, aczkolwiek są również tacy, którzy uważają, że jest to zbędne. Nie da się ukryć, że obowiązkiem każdego rodzica jest zaspokojenie potrzeb dziecka. Mowa tu oczywiście o tym, aby nastolatek nie chodził głodny, miał się w co ubrać. Kiedy dziecko dorasta ma jednak więcej pragnień. Czy rodzic powinien je spełniać?

Pieniądze dla dziecka – ile powinno się dawać?

Przed podjęciem decyzji o kieszonkowym rodzice powinni ze sobą porozmawiać i ustalić jaką kwotę mogą na to przeznaczyć. Jest to naprawdę bardzo ważne. Warto wziąć pod uwagę to jak dziecko spędza czas. Czy wychodzi ze znajomymi do restauracji? Czy lubi wydawać pieniądze na ubranie? Czy interesuje się jakimś sportem, a może jest fanem czytania książek? Kieszonkowe można dawać dziecku raz w tygodniu lub raz w miesiącu. W ten sposób nastolatek będzie gromadził sobie pieniądze i przeznaczał je na co chce. Warto zastanowić się nad tym w jakim wieku dać dziecku pierwsze pieniądze. Wiadomo, że uczeń, który uczęszcza do szkoły podstawowej nie będzie miał takich samych wydatków jak uczeń chodzący do technikum. Na początku można dawać dziecku małe kwoty, które będzie mogło przeznaczyć na coś do jedzenia. Może być to na przykład dwadzieścia złotych tygodniowo. Taka kwota będzie jak najbardziej wystarczająca na początek. Przede wszystkim warto obserwować na co dziecko wydaje pieniądze. Można poprosić, aby przynosiło paragon. W ten sposób będzie się monitorować wszystkie wydatki dziecka. Jeśli jednak ma się do czynienia z nastolatek, trzeba wziąć pod uwagę jego wydatki.

Dziewczyna, która będzie miała piętnaście lat na pewno pragnie się malować i wyglądać modnie. Kieszonkowe w tym przypadku powinny być większe. Nastolatce można dawać na przykład trzysta złotych miesięcznie. Warto jednak zakomunikować, że nie będzie dostawać dodatkowych pieniędzy, ponieważ taka kwota jest wystarczająca. W ten sposób można nauczyć nastolatka jak trzeba obchodzić się z pieniędzmi. Taka kwota wystarczy nie tylko na kosmetyki, ale również na spotkania z przyjaciółmi. W dzisiejszych czasach można odwiedzać sklepy z używaną odzieżą, dzięki czemu można ubrać się za niską kwotę – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla młodej osoby.

Pieniądze dla dziecka

Nastolatek, który ukończy szesnaście lat będzie mógł wykonywać drobne prace, dzięki czemu bez problemu sam zarobi jakieś pieniądze. W takim przypadku nie powinno się dawać dziecku większej kwoty. Oczywiście można wspierać nastolatka drobnymi pieniędzmi, które wyda na swoje potrzeby, aczkolwiek może być to na przykład pięćdziesiąt złotych miesięcznie. Kieszonkowe dla dziecka nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ w ten sposób nie pokaże się, że zarobienie pieniędzy jest naprawdę trudne. Warto jednak uczyć, że wydawanie określonej kwoty powinno być jak najbardziej przemyślane i trzeba kupować tylko to co faktycznie jest nam potrzebne.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.