Jak zaoszczędzić na jedzeniu – porady

W większości domowych budżetów wydatki na jedzenie są jednymi z najważniejszych. Z tego powodu nawet drobne oszczędności na jedzeniu mogą się przekładać na znaczne zwiększenie rozporządzalnego budżetu domowego. Jednocześnie oszczędności na jedzeniu wcale nie oznaczają, że trzeba kupować niskiej jakości produkty w bardzo niskich cenach.

Jak zacząć oszczędzanie na jedzeniu?

Jeśli chce się zacząć oszczędzać na jedzeniu, trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z metodami, które pozwalają ograniczyć takie wydatki. Uzyskując informacje jak zaoszczędzić na jedzeniu można wybrać takie sposoby realizowania oszczędności, które będą odpowiadały konkretnej osobie. Jedną z pierwszych metod na oszczędności przy zakupach jedzenia jest planowanie posiłków. Gdy ustali się posiłki na poszczególnie dni tygodnia można dokładnie określić niezbędne do jego pozyskania składniki. W ten sposób nie będzie się realizowało zakupów jedzenia, które okaże się nieprzydatne. Wiele osób kupuje jedzenie na cały tydzień czy dwa tygodnie, które następnie przechowywane jest w lodówce oraz szafkach. Podczas takich zakupów bez listy zakupowej często wybiera się również takie produkty żywnościowe, które są zupełnie niepotrzebne. Wynika to z tego jak funkcjonują markety, gdzie wiele zakupów realizowanych jest pod wpływem promocji. Zaplanowane z góry posiłki, które przygotowywać się będzie w ciągu tygodnie, pozwalają wybierać takie produkty żywnościowe, które na pewno zostaną wykorzystane.

Ustalenie budżetu na jedzenie

Na jedzenie można również z góry ustalić budżet. Do tego niezbędne jest wcześniejsze zapisywanie wydatków, które są regularnie realizowane. Pozwala to oszacować, ile mniej więcej wydaje się miesięcznie na jedzenie. Na tej podstawie można ustalić budżet, który powinien wystarczyć do zrealizowania wszystkich, niezbędnych zakupów w wybranym okresie. Ustalanie takiego budżetu pozwala również:
– lepiej planować regularne wydatki,
– korzystniej wybierać produkty żywnościowe,
– sprawniej kontrolować zmiany cen za konkretne produkty.
Kontrolowanie wydatków na jedzenie to również sposób na lepsze planowanie wydatków. Może to być elementem również kontrolowania wydatków w ramach całego budżetu domowego. Jednocześnie przy planowaniu wydatków na jedzenie można znacznie lepiej planować zakupy konkretnych produktów żywnościowych. Tworzenie list zakupowych pozwala wybierać zarówno odpowiednie produkty żywnościowe, jak też takie, które są dostępne w optymalnych warunkach cenowych. Kontrolować można również ceny za konkretne rodzaje produktów żywnościowych. Ma to duże znaczenie w kontekście rezygnowania z takich produktów żywnościowych, których ceny nadmiernie szybko rosną w krótkim czasie. Takie wyroby często można zamienić na alternatywne produkty. Nagłe wzrosty cen konkretnych produktów żywnościowych często są elementem spekulacji występującej na rynku, jak i braków produktów. Zbyt wysokie ceny po pewnym czasie wracają jednak do normy.

Planowanie zapasów
Gdy chce się pozyskać większe ilości produktów żywnościowych w celu przygotowania zapasów ważne jest również odpowiednie wyselekcjonowanie wyrobów, które warto pozyskać. Przy takich zakupach warto decydować się na trwałe produkty oraz z dłuższymi datami przydatności do spożycia. Wówczas można mieć pewność, że takie zapasy nawet, gdy nie wykorzysta się ich w określonym czasie nie zepsują się. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie produkty przeznaczone na zapasy, które wcześniej zostały zapisane na liście zakupowej, która została odpowiednio zaplanowana.

Redakcja SBI