Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kradzieże i wyłudzenia danych osobowych – jak się uchronić?

21 października 2021 Kradzieże i wyłudzenia danych osobowych

Obecnie kradzież pieniędzy czy mienia nie jest tak szkodliwa, jak może być utrata dokumentów czy danych osobowych. Niestety, ale może wiązać się to z bardzo niekorzystnymi dla nas konsekwencjami. Wyłudzenie danych osobowych czy też kradzież danych to proceder, który trwa od lat i wciąż się rozwija. Złodzieje wymyślają coraz to nowsze techniki działania. Stają się coraz bardziej nieuchwytni. Jak uniknąć kradzieży danych osobowych?

Jak dochodzi do kradzieży danych osobowych?

Kradzież tożsamości zachodzi wtedy, gdy osoba nieuprawniona wchodzi w posiadanie naszych danych wrażliwych. Może się to odbyć poprzez zabranie fizycznego dokumentu tożsamości, jak dowód czy paszport. Ostatnio bardzo często dochodzi także do kradzieży danych osobowych w Internecie. Może być to samo imię i nazwisko, ale i wszelkie hasła, PESEL, NIP czy inne dane wrażliwe. Wiele mówi się także o wyłudzeniach danych osobowych przez telefon. To niestety metoda, której często poddają się starsi ludzie. Na podstawie już samego numeru telefonu oraz imienia i nazwiska może dojść do nieprzyjemnych konsekwencji. Złodzieje stają się coraz bardziej przebiegli i ciągle wymyślają nowe metody na wyłudzenia danych osobowych. Co nam grozi?

Co może się stać, gdy dojdzie do wyłudzenia danych osobowych?

Kredyt na skradziony dowód to tylko jeden z wielu problemów, który może nas dotknąć. Wszystkie metody na wyłudzenie danych osobowych są skuteczne, jeśli tylko złodziej wybierze odpowiednią ofiarę. A może nią być każdy z nas. Dopasowanie metody na kradzież danych osobowych to podstawa. Dlatego właśnie każdy powinien uważać i w codziennej gonitwie, i odbierając telefon, i użytkując Internet. Najczęściej po wyłudzeniu danych zostaje szybko zaciągnięta pożyczka na skradziony dowód osobisty. To najprostsza i najszybsza metoda, którą stosują złodzieje. Wystarczy tylko portfel ofiary kradzieży, a następnie udanie się do odpowiedniego banku. Obecnie jednak coraz mniej osób nosi ze sobą dokumenty i portfele. Wszystko mamy w telefonach i komputerach. Złodzieje o tym wiedzą.

Jak uniknąć wyłudzenia danych? Co zrobić, jeśli jednak do niego dojdzie?

Wyłudzenie danych osobowych przez telefon czy też coraz częściej pojawiające się oszustwo na BLIK to tylko dwie z setek metod złodziej. Czy istnieje sposób, jak się przed nimi uchronić? Przede wszystkim warto zabezpieczać swoje telefony i komputery. Używajmy haseł, wybierajmy logowanie dwuetapowe oraz często zmieniajmy hasła. Nie zapisujmy danych wrażliwych w niekontrolowanych przez nas miejscach. Kolejna sprawa to sprawdzanie numeru telefonu, który do nas dzwoni, jeśli go nie znamy, Wystarczy wpisać go w Internecie i sprawdzić opinie. 

Gdzie zgłosić wyłudzenie danych osobowych, jeśli jednak do niego dojdzie? Od razu zadzwońmy na policję oraz do wszelkich banków i operatorów naszych danych. Zastrzeżmy karty i dowód osobisty. Pamiętajmy, że trzeba działać szybko – od razu, gdy tylko zauważymy kradzież. 

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kryptowaluty
kredyt konsolidacyjny

Jesteś zainteresowany reklamą?