Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Jak dzielić wydatki w związku bez konfliktów?

16 sierpnia 2020


Odpowiedni sposób zarządzania pieniędzmi w związku może przekładać się na to, jak często pojawiać się będą sytuacje konfliktowe. Według badań pieniądze są jednym z istotnych powodów kłótni w związkach. Dodatkowo problemy w związkach rosną, gdy pojawiają się długi.

Jak rozmawiać o finansach

Jeśli chce się ustalić w jaki sposób zarządzać wydatkami w związku najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie rozmowy, która pozwoli ustalić indywidualne preferencje obojga partnerów. Taka rozmowa pozwala między innymi na poznanie stanowiska drugiej strony. Różne osoby mają odmienne podejście do oszczędzania, czy do sposobu wydatkowania pieniędzy. Często takie różnice mogą być między partnerami nieznaczne, ale zdarza się, że podejście do finansów może być bardzo odmienne. Różnice mogą wynikać z indywidualnych cech charakteru, ale również z wychowania. Jednocześnie od razu warto wziąć pod uwagę, że zmiana przekonań, co do sposobu zarządzania finansami jest bardzo trudna. Jeśli spojrzenie na wydatki jest odmienne znacznie lepszym rozwiązaniem może być ustalenie, że indywidualne wydatki będą realizowane oddzielnie przez każdego z partnerów.

Ustalając jak dzielić wydatki w związku znacznie ma między innymi to czy obie osoby pracują. Jeśli dwoje ludzi pracuje w związku, wówczas przy dużych różnicach w podejściu do wydatków można ustalić wspólne wydatki, które muszą być regularnie realizowane. Natomiast dodatkowe wydatki na własne potrzeby każdy z partnerów może realizować oddzielnie. Jeśli jeden z partnerów nie pracuje, choćby ze względu na wychowanie dzieci wówczas można dzielić się środkami finansowymi, co oczywiście pozwala na unikanie kontrolowania się w zakresie indywidualnych wydatków.

Wspólne planowanie wydatków

Innym rozwiązaniem jest wspólne planowanie budżetu domowego. Jest to również sposób na to, żeby oboje partnerzy zdawali sobie sprawę, ile rzeczywiście wydają na różne potrzeby w skali miesiąca. Bardzo często pozwala to znacznie zniwelować sytuacje konfliktowe. Często bywa tak, że jeden z partnerów nie zdaje sobie sprawy, ile rzeczywiście kosztują produkty, które muszą być kupowane do domu. W ten sposób pojawiają się sytuacje, w których partner nie dowierza, że określona kwota musi być regularnie wydawana.

Wspólne planowanie budżetu domowego daje również wiele innych korzyści. Można wówczas:
– znacznie lepiej planować większe wydatki,
– skuteczniej oszczędzać,
– lepiej kontrolować niepotrzebne wydatki.
Przy planowaniu budżetu pojawia się również okazja, aby omówić ważne sprawy rodzinne. Podczas takich rozmów można ustalić szczególnie ważne wydatki, na które konieczne jest odłożenie pieniędzy, jak też można określić wydatki, które mogą być przesunięte. Im lepsze jest planowanie budżetu, tym znacznie łatwiej unikać sytuacji, w których trzeba będzie się zadłużać.

Unikanie długów

Warto, przy planowaniu wydatków w związku, nie decydować się zbyt łatwo na zaciąganie długów. Oczywiście, gdy potrzebne są dodatkowe pieniądze do sfinansowania ważnych wydatków wówczas skorzystanie z zewnętrznego finansowania bywa konieczne. Jednak przy drobnych wydatkach często lepszym rozwiązaniem jest odłożenie ich w czasie niż decydowanie się na zaciąganie drobnych pożyczek. Trzeba w tym względzie brać pod uwagę, że zaciąganie wielu drobnych pożyczek może znacznie łatwiej prowadzić do szybko narastającego zadłużenia. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że dług jest w stanie przekładać się na ograniczenie rozporządzalnego dochodu, czyli takiego dochodu, który dostępny jest w danym miesiącu w budżecie domowym.
Długi są jednym z istotnych powodów konfliktów w rodzinach. Szczególnie gdy pojawiają się trudności w spłacaniu zadłużenia wówczas może dochodzić nawet do rozpadu związku. Rozsądne korzystanie z zewnętrznego finansowania jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż unika się niepotrzebnego zadłużania się. W tym względzie z kart kredytowych czy debetów na kontach trzeba korzystać w sposób, który jest odpowiednio ujęty w planowanym budżecie, co pozwala rozsądnie kontrolować również spłaty.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agencja ochrony - jakiej szukać?
Serwis ppoż. – jak często go wykonywać?
kurtkę zimową męską roboczą

Jesteś zainteresowany reklamą?