Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa z całą pewnością jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka. Dzięki niej może czuć się on w pełni bezpiecznie, ponieważ w razie wystąpienia pewnych nagłych sytuacji będzie miał odpowiednie zaplecze finansowe, z którego będzie można skorzystać w trakcie trudnej sytuacji życiowej.

Specyfika pracy

Niestety w obecnych czasach żadna praca nie jest pewna i nie jest dana nam na zawsze. Dlatego pomimo włożonego wysiłku i odpowiednich starań z dnia na dzień można ją stracić, co z całą pewnością w bardzo negatywny sposób wpłynie na posiadaną stopę życiową. Dlatego warto się na taką ewentualność zabezpieczyć i zgromadzić odpowiednie środki finansowe, które umożliwią godne przeczekanie czasu, w którym będziemy szukać kolejnej pracy. Często zdarza się również tak, że nasz partner czy partnerka tracą pracę. W tej sytuacji poduszka finansowa również jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlatego z całą pewnością powinien być w nią wyposażony każdy dorosły człowiek, który musi pracować na swoje utrzymanie.

Zalety poduszki finansowej

Rozwiązanie takie jak zgromadzenie odpowiednich środków na swojej poduszce finansowej z całą pewnością ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to odpowiednie zabezpieczenie na czas utraty głównego źródła dochodów, a także kryzysu, który może się zdarzyć w każdej sytuacji. Zapewnia ona przede wszystkim bardzo duży poziom bezpieczeństwa, ponieważ podczas różnego rodzaju nieoczekiwanych wydatków, na które nie będziemy mieć środków będzie można z niej skorzystać. Jest to także rozwiązanie bardzo elastyczne, ponieważ po utracie pracy nie jesteśmy kolejnego dnia zmuszeni do poszukiwania nowej, lecz możemy to odpowiednio rozłożyć w czasie. Gromadzenie poduszki finansowej to także działanie bardzo motywujące, ponieważ dzięki niemu wiemy, że możemy zdobyć spore oszczędności.

Kwota poduszki finansowej

Kwoty gromadzone w celu utworzenia poduszki finansowej mogą być bardzo zróżnicowane. Zależne są one od wielu czynników, wśród których można przede wszystkim wymienić comiesięczne wydatki. Standardowa poduszka finansowa powinna wynosić trzykrotność naszych miesięcznych wydatków. Będzie to z całą pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób początkujących w tym temacie. Bardziej zaawansowane osoby mogą odłożyć kwotę równoważną sześciu miesięcznym zarobkom. Jest to również rozwiązanie bardzo polecane dla rodzin z dziećmi, które mogą mieć wszelkiego rodzaju nieoczekiwane wydatki. Natomiast zaawansowane w oszczędzaniu osoby mogą mieć nawet zgromadzone dwanaście miesięcznych zarobków, co bez wątpienia jest działaniem najbardziej korzystnym. Jest to doskonała poduszka finansowa, która również daje możliwość rozpoczęcia inwestowania.

Jak zgromadzić poduszkę finansową?

Odpowiednie zgromadzenie poduszki finansowej nie jest sprawą prostą, jednak jest w pełni możliwe. Przede wszystkim kwota aktualnie osiąganych przez nas zarobków powinna być większa niż kwota przez nas wydatkowana na różne cele. Budżet domowy powinno się w doskonały sposób kontrolować, dzięki czemu będzie się mieć realny wpływ na wszystkie wydatki, a także na kwoty na nie przeznaczone. Warto zacząć nawet od najmniejszych kwot, dlatego dobrze odłożyć tysiąc lub dwa tysiące złotych na niespodziewane wydatki, które mogą się nam nagle przytrafić. Jednak podstawowym elementem tworzenia odpowiedniej poduszki finansowej jest przede wszystkim spłacenie wszystkich posiadanych przez siebie długów, ponieważ to one generują największe koszty.

Przechowywanie poduszki finansowej

Pieniądze, które znajdują się na poduszce finansowej należy w odpowiedni sposób przechowywać. Warto pewną kwotę mieć pod ręką, czyli zazwyczaj na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Dzięki temu będzie z nich można w każdej sytuacji skorzystać. Szczególnie istotne jest to podczas występowania wszelkiego rodzaju niespodziewanych sytuacji, które mogą nas sporo kosztować. W przypadku posiadania większej ilości pieniędzy można je trzymać na lokatach lub kontach oszczędnościowych.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *