Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Co wpływa na wysokość kursu walut?

11 lipca 2019 Co wpływa na wysokość kursu walut?

Kto był za granicą ten wie jak istotny jest kurs walut i jak on się może przyczynić do poziomu życia czy to na wakacjach czy mieszkając na stałe. Być może ktoś z was pamięta jak za czasów komuny dolar był trudno dostępny jak i miał ogromną siłę nabywczą w naszym kraju. A dziś? Dolary można kupić nawet nie wychodząc z domu! Wciąż jest to jedna z tych walut, które mają ogromny wpływ na ekonomię wielu krajów, a gracze forex z przejęciem każdego dnia obserwują wykresy tej waluty. Skoro kurs jest tak ważny, to co sprawia, że jednego dnia wzrasta a innego maleje?

Na początku trzeba przyznać, że kurs walutowy jest jednym z najważniejszych czynników, który warunkuje poziom ekonomiczny kraju. To właśnie on odgrywa bardzo istotną rolę w handlu. Kurs jest analizowany oraz obserwowany przez mniejsze i większe podmioty inwestycyjne. Warto zastanowić się już teraz, w jaki sposób zmiany kursów walut wpływają na wszelkie stosunki handlowe. Przede wszystkim waluta o wyższej wartości powoduje, że import w kraju jest o wiele tańszy, aczkolwiek w takiej sytuacji zazwyczaj eksport jest droższy na rynku zagranicznym. 

Wpływ wysokości stóp procentowych

Stopy procentowe to ważny czynnik wpływający na poziom ekonomiczny kraju. Wahania w kursie walut zależą głównie od różnic w stopach procentowych. Poprzez manipulowanie takimi stopami, banki mogą wpłynąć nie tylko na inflację, ale również na wartość waluty. Dlatego wyższe ich poziomy przyciągają kapitał zagraniczny i powodują wzrost kursu walutowego. I rzecz ma się podobnie w drugą stronę – niski poziom to niższy kurs.

Jeżeli w kraju pojawia się niska stopa inflacji, to zazwyczaj wartość waluty rośnie. W ostatnim czasie można było zauważyć, że niska inflacja występowała w takich krajach, jak na przykład Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone.

Dług publiczny

Deficyty rachunku bieżącego również mają ogromny wpływ na kurs walut. Rachunek bieżący jest to głównie bilans handlu między różnymi krajami. Deficyt na rachunku bieżącym pokazuje, że kraj wydaje więcej na handel zagraniczny niż zarabia, i że pożycza kapitał ze źródeł zagranicznych, aby uzupełnić deficyt. Nadwyżka popytu jest więc w stanie obniżyć kursy walut, natomiast aktywa zagraniczne są niestety zbyt drogie, aby wygenerować sprzedaż na wszelkie potrzeby danego kraju. Dług publiczny z całą pewnością stymuluje gospodarkę krajową. Trzeba jednakże przyznać, że kraje, które zmagają się z długiem są mniej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Duży dług sprzyja głównie inflacji, co nie jest oczywiście zbyt pozytywne. 

Handel zagraniczny

Kurs waluty zależy również od bilansu wymiany produktów eksportowanych i importowanych. Kiedy cena wzrasta, warunki handlowe ulegają korzystnej poprawie. Rosnący handel w danym kraju pokazuje, że występuje większy popyt, niż eksport. Co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Jeśli cena eksportu wzrośnie w mniejszym stopniu niż cena jego importu, wartość waluty będzie musiała się zmniejszyć.

Stabilność

Inwestorzy zagraniczni nieuchronnie poszukują stabilnych krajów o silnym rynku ekonomicznym. Gdy w danym kraju występują wszelkie zawirowania polityczne, trzeba liczyć się z tym, że mogą spowodować utratę zaufania do waluty i przepływ kapitału do walut bardziej stabilnych krajów. 

Państwa polityczne oraz gospodarcze mogą wpłynąć na siłę walutową. Kiedy kraj doświadcza recesji, jego stopy procentowe prawdopodobnie spadną o kilka procent, zmniejszając szanse na pozyskanie kapitału zagranicznego. W rezultacie waluta słabnie w porównaniu z innymi krajami, co niestety powoduje obniżenie kursu walutowego. 

Inne czynniki

Na koniec jeszcze kilka innych przyczyn, tak pokrótce, które mają także wpływ na notowania walutowe:

  • stopa bezrobocia 
  • poziom PKB 
  • stabilna sytuacja prawna

Podczas gdy kursy wymiany są określane przez wiele złożonych czynników, które często zniechęcają nawet najbardziej doświadczonych ekonomistów, inwestorzy powinni nadal rozumieć, w jaki sposób wartości walut i ich kursy odgrywają ważną rolę w stopie zwrotu z inwestycji. Dlatego warto być na bieżąco z informacjami ekonomicznymi z całego świata (kładąc nacisk na wiadomości z krajów z grupy G20) oraz z kalendarzem ekonomicznym, który już nie raz uratował nie jednego gracza forex przed zbyt pochopną decyzją o sprzedaży/kupnie kontraktu CFD.

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kryptowaluty
kredyt konsolidacyjny

Jesteś zainteresowany reklamą?