Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Co to jest keylogger i jak się przed nim chronić?

8 marca 2021 Co to jest keylogger

Dostęp do sieci staje się coraz bardziej powszechny, a co za tym idzie Twoje bezpieczeństwo w Internecie bywa zagrożone. Jednym z problemów, jaki na swojej drodze mogą napotkać użytkownicy sieci, jest keylogger. Dowiedz się, jak postępować, aby skutecznie się przed nim chronić.

Czym jest keylogger?

Keylogger to oprogramowanie szpiegowskie typu spyware. Jego nazwa pochodzi od angielskich słów „key” (klawisz) oraz „logger” (rejestrator). Keylogger umożliwia śledzenie Twojej aktywności, rejestrując naciśnięcia klawiszy, ruchy myszy, a także wirtualne naciśnięcia klawiszy np. w aplikacjach. Uzyskane w ten sposób dane przekazuje osobom trzecim. Keylogger może występować zarówno jako program, jak i sprzęt (urządzenie, które umieszcza się pomiędzy komputerem a klawiaturą).

Keylogger – dlaczego jest niebezpieczny?

Warto wiedzieć, że keylogger to program, który w większości przypadków instalowany jest na komputerze bez świadomości użytkownika. Keylogger bardzo często może przedostać się do Twojego komputera, np. poprzez nieświadome otwarcie zainfekowanego pliku, często znajdującego się w przychodzącym mailu. Dlaczego keylogger stanowi tak duże zagrożenie?

Za pośrednictwem keylogger można z łatwością uzyskać dostęp do Twoich poufnych danych, takich jak numer PESEL, adresy e-mail, numery kart płatniczych, hasła do aplikacji internetowych. Te informacje w postaci zrzutów ekranu zostają przesłane na odrębny serwer, a następnie mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców, np. w celu włamania się na Twoje konto bankowe. Oprócz tego keylogger może rejestrować dźwięki z Twojego mikrofonu, szyfrować połączenia z Internetem, zapisywać zawartość schowka czy przechwytywać informacje na podstawie otwieranych przez Ciebie stron WWW. 

Keylogger – jak się przed nim ustrzec?

Niestety bardzo częstą przyczyną zainfekowania komputera keyloggerem jest korzystanie z publicznych i ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. Aby keylogger nie stanowił także naszego problemu, warto zabezpieczyć swoją sieć domową nadając jej pełną nazwę i silne hasło dostępu znane tylko domownikom. Zmieńmy również hasło do routera oraz sprawdźmy czy sprzęt ma ustawiony bezpieczny protokół szyfrowania. Utrudni to hakerom dostęp do danych wysyłanych i odbieranych przez router. Warto również zmniejszyć zasięg sygnału Wi-Fi, aby uniemożliwić połączenie z siecią niepowołanym osobom. Jeśli chcemy, aby nasi goście korzystali z Internetu, stwórzmy dedykowaną dla nich, odrębną sieć Wi-Fi.

Czy łącze internetowe w naszym domu jest bezpieczne?

Niezależnie od tego, czy posiadamy Internet światłowodowy, czy łącze radiowe, warto zadbać o pełną ochronę Internetu domowego. Pakiet bezpieczeństwa sieci chroni komputer i urządzenia mobilne przed oprogramowaniem szpiegowskim i wirusami, atakami hakerskimi oraz kradzieżą tożsamości. Stabilny i bezpieczny światłowód zapewnia w swojej ofercie dostawca usług internetowych INEA. Jako jeden z nielicznych dostawców w Polsce oferuje Internet światłowodowy, który oparty jest na łączu symetrycznym. Oznacza to, że wszelkie pliki w bezpieczny sposób pobierasz i wysyłasz z tą samą prędkością, a łącze jest bardziej stabilne niż w przypadku światłowodu asymetrycznego. Oprócz tego gwarantuje wysoką przepustowość oraz niższy ping, co dodatkowo wpływa na komfort użytkowania.

Co więcej, INEA oferuje tradycyjną telewizję przez Internet światłowodowy, która jest dostępna na bezprzewodowym dekoderze HIWAY po podłączeniu do Twojej sieci Wi-Fi. Dzięki temu zyskujesz pełną swobodę wyboru kanałów tematycznych, które możesz aktywować na taki okres, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Wybierając Internet światłowodowy INEA, możesz m.in. oglądać telewizję w najwyższej jakości.

outsorcing obsługi celnej

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przydatność namiotów reklamowych
dokumenty
tms

Jesteś zainteresowany reklamą?