Jaki biznes na wsi warto otworzyć?

Polacy są uważani za bardzo przedsiębiorczy naród. Sporo młodych osób zamiast etatu, wybiera własną działalność gospodarczą, której prowadzenie daje masę radości i satysfakcji. Swoich sił w biznesie szeroko pojętym warto spróbować wtedy, gdy jest się rolnikiem lub posiada się sporo ziemi w rodzinie. Dlaczego? Bo teraz trwa prawdziwy boom na wszystko to, co ekologiczne, prosto z natury. Warto wykorzystać ten trend, który utrzymuje się od wielu lat i nie słabnie. Dzięki temu można naprawdę zagwarantować sobie stabilność finansową.

Lawendowe pola

Rolnicy mogą na poważnie pomyśleć o stworzeniu przestrzeni idealnej na weekendowy wypad na krótką wycieczkę za miasto. Takich atrakcji szukają właśnie spragnieni natury mieszkańcy miast. Nie zawsze trzeba rezygnować z uprawy warzy, zboża czy innych roślin. Działalność można poszerzyć na przykład o lawendowe pole, z którego będzie się czerpało zyski przez kilka tygodni w roku. Lawendowe pola są atrakcją lokalną w każdej części kraju. Ludzie uwielbiają przyjeżdżać takie miejsca, aby zobaczyć namiastkę Prowansji w Polsce. To po pierwsze. Po drugie – zyski czerpie się nie tylko z biletów wstępu, ale też z opłat za realizowane tam sesje zdjęciowe. Tych natomiast w sezonie nie brakuje. Fotografowane są zarówno pary młode, rodziny, dzieci. Zdjęcia wśród fioletowej lawendy cieszą oczy i są pamiątką na całe życie. Wielu fotografów realizuje tam swoje ujęcia, zatem za wstępy na takie foto plenery można całkiem dobrze zarobić. Zyskuje się też na sprzedaży samego surowca, czyli w tym przypadku lawendy, która wygląda bosko po ususzeniu, ale też stanowi cenny składnik na przykład kosmetyków. Inny pomysł to pola słoneczników – również jako miejscówki na sesje zdjęciowe.

Agroturystyka z duszą

Jaki biznes na wsi sprawdzi się na sto procent? Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że będzie to nocleg lub pensjonat, ale taki z duszą. Domy na wsi, drewniane, jak sprzed lat, są teraz naprawdę w cenie. Ludzie uwielbiają takie klimatyczne miejsca, których jest już coraz mniej na mapie Polski . Jeżeli posiada się taka nieruchomość, warto rozważyć stworzenie tam miłej agroturystyki, która będzie idealnym celem weekendowych wypadów dla rodzin dziećmi, wyjazdów na wakacje i ferie. O czym należy pamiętać? Aby biznes miał szanse na powodzenie, trzeba rzeczywiście wszystko zorganizować na tip-top, dbając o szczegóły, które mają duże znaczenie. Najlepiej, by budynek był autentyczny, ale z wygodami, do których są przyzwyczajeni współcześni ludzie. Ciepła bieżąca woda to zatem standard. Oczywiście można postawić też na nowe budynki, na przykład domki pod wynajem z drewnianych bali. Rolnicy niejednokrotnie osiadają sporo ziemi w ciekawych lokalizacjach.

Lokalne produkty eko

Współcześni świadomi konsumenci naprawdę doceniają dobrej jakości produkty spożywcze. Są w stanie zapłacić więcej za coś pysznego, uczciwego, co od a do zet zostało przygotowane z poszanowaniem produktu. Dlatego właśnie tak dużym zainteresowaniem cieszy się teraz mięso od gospodarza, jajka, nabiał. Kto ma na co dzień dostęp do takiego jedzenia, korzysta z niego na maksa. Nic w tym dziwnego – jakość dosłownie wyczuwa się w smaku. Na co warto postawić? Ekologiczne warzywa i owoce świetnie się sprzedaj, jednak ich ceny nie mogą być przesadzone, bo wtedy konsumenci wybiorą ofertę eko z marketu. Mięso to naprawdę dobry trop. Kura na rosół z prawdziwej polskiej wsi kosztuje sporo, ale chętnych nie brakuje. W większym wymiarze można zdecydować się na uprawę ziół, które są teraz nieodzownym składnikiem pysznych dań.

Pasieka

Ostatni doskonały i dochodowy pomysł na biznes dla rolnika to własna pasieka. Miód jest naprawdę nieocenionym składnikiem zdrowej diety, bez którego trudno wyobrazić sobie chociażby sezon przeziębień. Na dobrej jakości miód chętni znajda się zawsze, można też po prostu sprzedać go do skupu. To płynne złoto to cudowny dar natury, za który chętnie płacą Polacy z miasta, odwiedzający wieś na przykład podczas wakacji .

Redakcja SBI