Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

W co inwestować pieniądze?

19 sierpnia 2020


Posiadając nieco wolnej gotówki, warto ją odpowiednio zainwestować. To pozwoli na pomnażanie kapitału i tym samym zwiększanie majątku i poprawa stanu finansowego. W co inwestować, aby zarobić?

Mieszkania – tak czy nie?

Jedną z najpopularniejszych form lokowania środków finansowych w Polsce jest zakup lokalu mieszkalnego i jego późniejsza odsprzedaż lub wynajem.

Jeśli chodzi o możliwość taniego zakupu lokalu (na przykład na licytacji komorniczej) i późniejsze odsprzedanie go – taka możliwość jak najbardziej istnieje, jednak warto pamiętać, że to inwestycja długoterminowa. Aby rzeczywiście zyskać na mieszkaniu, trzeba włożyć w nie nieco środków – tak, by jego stan techniczny, a także wygląd nie pozostawiały żadnych wątpliwości potencjalnemu nabywcy. Należy jednak liczyć się z tym, że mieszkania nie sprzedają się szybko – a co za tym idzie, taka inwestycja może zwrócić się po kilku latach.

Zawsze można również zakupić mieszkanie i wynająć je. W tym przypadku istnieje możliwość pójścia dwiema drogami: zdecydować się na wynajem krótkoterminowy bądź długoterminowy. Jeśli chodzi o tę pierwszą formę – jest to nic innego jak podnajmowanie lokalu osobom przebywającym na urlopie wypoczynkowym w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji: największych miastach, nad morzem czy w górach. Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku takiej formy wynajmu – dochód jest uzyskiwany w największej mierze w okresie letnim (ewentualnie również podczas ferii zimowych – w przypadku lokali znajdujących się w górach), a przez resztę roku zachodzi konieczność jego samodzielnego utrzymania lub odłożenia środków na ten cel w wysokim sezonie.

W przypadku wynajmu długoterminowego, należy zawrzeć odpowiednią, klarowną umowę z osobami, które chciałyby zamieszkać w lokalu. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju wynajmu jest stałość dochodu – w przeciwieństwie do wynajmu sezonowego, nie ma tutaj żadnych przerw. Jednocześnie, przychody te są niższe, jednak stałe. Aby jednak pozyskiwać pieniądze co miesiąc przez cały rok, trzeba mieć pewność, że dobrze „ulokowaliśmy” nasze zaufanie i najemca rzeczywiście wywiązuje się z obowiązku zapłaty. Warto bowiem mieć na względzie, że eksmisja takiego trudnego lokatora, który nie opłaca odstępnego, może być dość problematyczna i czasochłonna. W pierwszej kolejności należy bowiem odczekać trzy pełne miesiące bez płatności, aby dopiero później założyć w sądzie sprawę o eksmisję. To może oznaczać przedłużenie czasu oczekiwania na faktyczne zakończenie sprawy i usunięcie problematycznych lokatorów. Nie oznacza to oczywiście, że należy z góry skreślić tę formę inwestowania środków: należy po prostu zachować dużą ostrożność, biorąc pod uwagę różne scenariusze.

Złoto – zawsze na czasie

Opcją, która zawsze jest dobrym rozwiązaniem, jest także złoto. Jest tak ze względu na to, że zasoby tego kruszywa na świecie są ograniczone, dzięki czemu zawsze będzie ono w cenie. Nie da się wydobyć więcej złota niż jest dostępne w złożach, co w pewnym momencie (choć ciężko w pełni określić, kiedy to nastąpi) doprowadzi do sytuacji, w której po prostu nie będzie już dostępu do większej jego ilości. Dzięki temu, ceny na pewno nie spadną drastycznie, a nawet wzrosną wraz z upływem czasu.

Kwestią, która również ma duże znaczenie, jest fakt, że dostęp do złóż również robi się coraz trudniejszy. Te kopalnie, w których wydobywanie złota było proste, stopniowo się kończą, a co za tym idzie – rośnie również koszt działania przy wydobywaniu i tym samym cena sztabki złota.

Bezpieczeństwo ponad wszystko: obligacje, lokaty

Obligacje Skarbu Państwa lub lokaty bankowe to jedne z najlepszych metod inwestowania pieniędzy, jeśli nie chce się ich utracić. Wiele intratnych inwestycji jest bowiem obarczonych znacznym ryzykiem i co za tym idzie – może okazać się, że zamiast pozyskać dodatkowe środki – dojdzie do ich utraty.

Jedną z bezpieczniejszych form inwestowania są obligacje oraz lokaty. Należy jednak mieć na względzie, że – adekwatnie do poziomu ryzyka – również stopa zysku przy tego typu inwestycjach jest znacznie niższa. Oprocentowanie lokaty jest w dużej mierze uzależnione od decyzji dotyczących oprocentowania, podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Decyzje te są wydawane raz na jakiś czas, a banki mają obowiązek stosować się do zalecanych stawek procentowych. Co za tym idzie – może okazać się, że przychód wynosi kilkanaście złotych w skali roku (w zależności od wysokości kwoty złożonej na lokacie – im więcej pieniędzy, tym wyższe odsetki).

Redakcja SBI

Nasz portal oferuje obszerną gamę treści związanych z bezpieczeństwem w sieci, najnowszymi trendami w marketingu, finansach oraz biznesie. Dzięki praktycznym poradom i aktualnym informacjom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć zmieniający się świat online, prowadzić bardziej efektywny biznes oraz skutecznie zarządzać swoimi finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Transport morski - kompleksowy przewodnik
outsorcing obsługi celnej
hosting

Jesteś zainteresowany reklamą?