Monitoring – komfort i bezpieczeństwo na co dzień

Życie w domu Wielkiego Brata nie należy do łatwych. Kamery śledzące każdy ruch i mikrofony rejestrujące wszystkie wypowiedziane słowa na pewno nie służą budowaniu poczucia komfortu ludzi, którzy są śledzeni przez całą dobę. Ale to zabawa, w której udział jest całkiem dobrowolny. Monitoring w prawdziwej rzeczywistości ma zupełnie inne funkcje. Czy będą to systemy monitoringu ulicznego, przemysłowego czy pojedyncza kamera w domu – wszystkie bez wyjątku podnoszą poziom bezpieczeństwa właścicieli i użytkowników monitorowanych obiektów.

Monitoring – z kart historii…

Monitoring w ujęciu naukowym, to regularne jakościowe i ilościowe pomiary związane z obserwacją jakiegoś zjawiska.
Monitorowanie rozumiane jako nieustanne obserwowanie obiektu narodziło się – jak większość nowoczesnych technologii na potrzeby wojska. W Peenemunde na wyspie Uznam obserwację tajnej fabryki pocisków V2 umożliwiały urządzenia skonstruowane przez firmę Siemens. AG – tak nazywał się siemensowski cud techniki, wykorzystywany był do obserwowania i rejestrowania kolejnych testów z odpalaniem rakiet.
Po wojnie amerykanie wprowadzili Vericon – pierwszy komercyjny system monitoringu. Początkowo służył do obserwacji procesu produkcji i pracowników w fabrykach. W 1968 roku w Nowym Jorku zastosowano pierwsze urządzenia monitoringu ulicznego – obserwacja przestrzeni publicznej miała na celu przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości. Dzisiaj miejskie systemy obserwacji są czymś naturalnym i powszechnym. Podobnie jak monitoring domowy, który opatentowano w roku 1969.
W czasach pośpiechu, ciągłych zmian, pełnym przestępców i zagrożonym terroryzmem obserwowanie przestrzeni jest koniecznością – nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za skuteczne systemy bezpieczeństwa.

Jak jest zbudowany system monitoringu?

Budowa monitoringu, niezależnie od wielkości i zakresu obserwacji, jest dość podobna. Każdy system wymaga:

  • kamer,
  • urządzeń rejestrujących,
  • switcha (nie dotyczy tych systemów, gdzie rejestrator ma wbudowany system zasilania kamer PoE),
  • kabli ethernetowych, zwanych sieciowymi albo RJ45.

Na potrzeby domowe urządzenie rejestrujące wygląda jak mała skrzyneczka, którą łatwo można ukryć w szafce. Ważne jest, aby dysk zapisujący dane miał pojemność wystarczającą na przechowywanie ich przez czas kliku tygodni (najczęściej jest to 30 dni, po których dane automatycznie są kasowane). Kamery używane w celach prywatnych mogą być widoczne (zewnętrzne urządzenia tubowe lub kopułowe) albo ukryte w różnych częściach pomieszczeń.

Zalety i wady monitoringu

Analizując zagadnienie przydatności monitoringu w życiu społeczeństw należy rozpatrywać to w podziale na gospodarkę, wojskowość, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz prywatne. Wydaje się, że minusów systemy obserwacji mają niewiele – właściwie jeden, jakim jest dyskomfort, poczucie ograniczania swobody i ingerencji w sferę prywatności. Rekompensatą na pewno jest wzrost poczucia bezpieczeństwa – cóż nam po swobodzie, jeśli możemy łatwo stracić życie czy majątek?

Obserwacja w środkach komunikacji, sklepach, w parkach, na ulicach, w salach operacyjnych w szpitalach, na szkolnych korytarzach i boiskach, bankach sprzyja eliminowaniu zachowań niebezpiecznych, błędów ludzkich, które mogą doprowadzić do tragedii.
Mówi się, że jakość miejsca wymusza jakość zachowania – monitoring Łódź na pewno nie jeden raz powstrzymał niejedną osobę przed zrobieniem czegoś nieodpowiedniego lub niezgodnego z prawem.

Przyszłość na ekranie?

Nie ma odwrotu od monitorowania przestrzeni publicznej i prywatnej. W następnych latach pojawiać się będą urządzenia coraz lepsze i wydajniejsze, gdzie jakość obrazu i dźwięku będzie idealna, a przetwarzanie informacji następować będzie w ułamku sekundy. Śledzeni na każdym kroku możemy czuć znaczny dyskomfort, ale jeśli nasza działalność nie ma znamion przestępczych, to obserwacja na pewno będzie sprzymierzeńcem ułatwiającym nasze życie i znacznie poprawiającym jego jakość.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *