Kredyt czy pożyczka – co się bardziej opłaca?

Kredyt oraz pożyczka różnią się między sobą przede wszystkim aspektami prawnymi. Pożyczka jest definiowana w przepisach kodeksu cywilnego. Natomiast kredyt jest produktem opisanym w przepisach prawa bankowego.

Jak ocenić opłacalność pożyczki i kredytu?

Kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki. Z punktu widzenia definicji są to produkty finansowe, które przyznawane są na sfinansowanie konkretnego celu. Jednak można obecnie korzystać również z kredytów gotówkowych, które mogą być przeznaczone na dowolny cel. Natomiast pożyczki mogą być udzielane zarówno przez banki, firmy finansowe, jak też osoby prywatne. Z tego powodu pożyczkę można pozyskać znacznie łatwiej. Korzystać można z dużo szerszego zakresu dostępnych ofert udzielenia pożyczki.
W kontekście opłacalności pożyczek i kredytów można brać pod uwagę różne aspekty. Poszczególne z nich mają inne znaczenie dla poszczególnych pożyczających.

W tym względzie można brać pod uwagę:
– oprocentowanie,
– koszty dodatkowe,
– czas pozyskania pieniędzy,
– łatwość uzyskania pieniędzy.

Wiele osób ma trudności w pozyskaniu kredytów. Wynika to z braku historii kredytowej, złej historii kredytowej czy też posiadania długów. W takim przypadku banki niechętnie udzielają kredytów. Jeśli można pozyskać kredyt to najczęściej na znacznie gorszych warunkach. Banki mogą w tym względzie wymagać żyrantów czy zabezpieczeń umów kredytowych. Dla takich osób zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zdecydowanie się od razu na pożyczkę. Pozwala to zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić na sprawdzenie w poszczególnych bankach, czy w ogóle będzie można uzyskać kredyt.

Gdy nie ma się trudności przy staraniu się o kredyt, wówczas jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie. Banki są kontrolowane przez nadzór bankowy co sprawia, że znacznie rzadziej zdarzają się niekorzystne zapisy w umowach. Przed zdecydowaniem się na kredyt można zapoznać się z warunkami umownymi czy regulaminem. Pozwala to dokładnie zapoznać się z tym jakie będą warunki spłacania kredytu. W bankach można również liczyć na bardziej korzystne oprocentowanie w stosunku do rynku pożyczek. Dla udzielających pożyczki oprocentowanie jest sposobem uzyskania zysku. Dodatkowo pożyczkobiorcy mają większe ryzyko związane z brakiem możliwości odzyskania pieniędzy. Z tego powodu pożyczki mają przeciętnie wyższe oprocentowanie niż kredyty.

Łączne koszty pożyczenia pieniędzy

Oceniając co będzie lepsze, kredyt czy pożyczka trzeba brać pod uwagę łączne koszty związane z pożyczeniem pieniędzy. Zgodnie z przepisami UE każda firma udzielająca pożyczek musi przedstawić RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Obejmuje to większość kosztów związanych z pozyskaniem pożyczki czy kredytu, które klient będzie musiał spłacić wraz z pożyczoną sumą pieniędzy. Na podstawie RRSO można wybierać takie produkty finansowe, które są znacznie łatwiejsze do spłacenia. Im niższa RRSO tym znacznie mniej dodatkowych pieniędzy trzeba będzie spłacić. W tym względzie kredyty oferowane są na dużo lepszych warunkach. Pożyczki udzielane są przez firmy finansowe przy wyższym RRSO, co przede wszystkim wynika z tego, że takie firmy pożyczają pieniądze klientom o podwyższonym ryzyku braku spłacenia zobowiązania. Wielu takich klientów to osoby, które nie uzyskały kredytów w bankach ze względu na złą historię kredytową czy też niską zdolność kredytową.
Zdarza się, że na korzystnych warunkach można pożyczyć pieniądze od osób prywatnych. Takie osoby mogą pożyczać pieniądze jedynie przy maksymalnym oprocentowaniu ustalonym w przepisach prawa przeciwdziałających lichwie. Dodatkowo nie mogą naliczać dodatkowych kosztów w odróżnieniu od firm. Prywatnych pożyczek można szukać za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych pośredniczących w takich transakcjach czy za pośrednictwem stron z ogłoszeniami. Oczywiście niezbędne jest przy takiej formie pożyczania pieniędzy, aby dokładnie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie pożyczkowej, co pozwala unikać oszustów.

Łatwość uzyskania pieniędzy

Na opłacalność uzyskania pożyczki lub kredytu wpływa również to jak łatwo można pozyskać pieniądze. Jeśli nie ma się problemów finansowych i ma się dobrą zdolność kredytową wówczas kredyt może być pozyskany w krótkim okresie czasu. Procedura w banku nie wymaga dostarczania nadmiernie dużej ilości dodatkowych dokumentów, które trzeba dostarczyć do wniosku kredytowego. Często pieniądze można uzyskać nawet w kilkanaście dni, co dotyczy szczególnie sytuacji, gdy chce się pozyskać mniejsze kwoty.

Redakcja SBI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *